Aselsan’dan ANKA-S’e keskin göz

Aselsan’dan ANKA-S’e keskin göz

ASELSAN’ın insansız hava araçları için geliştirdiği elektro-optik keşif, gözlem ve hedefleme sistemi (CATS) ANKA-S’e entegre edilerek hizmete girdi.

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir’in sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Savunma sanayii ürünlerimizin yerlilik oranlarını arttırmak için yılmadan çalışıyoruz. Milli İHA’larımız için üretilen ASELSAN’ın CATS görüntüleme sistemi TUSAŞ’ın Anka-S İHA’sı üzerinde kabul edildi. Emeği geçen herkese teşekkür ederim, hayırlı olsun” ifadelerine yer verdi.

ASELSAN’ın geliştirdiği çoklu algılayıcılı bir keşif, gözlem ve hedefleme sistemi olan CATS, insansız hava araçları, helikopterler ve uçaklar dahil, bir çok sabit veya döner kanatlı hava platformlarında kullanılabiliyor. 59 kilogram ağırlığındaki sistemde, 1.920×1.080 çözünürlüğe sahip renkli gündüz kamerası, 640×512 piksel dedektöre sahip yüksek çözünürlüklü 3. nesil IR kamera ve 650×480 piksel çözünürlüğe sahip çok dar bakış açılı düşük ışık kamerası için tek bir optik sensör yer alıyor. Çoklu ve eşzamanlı hedef takibi yapabilen CATS, yüksek irtifalardaki çok düşük sıcaklıklarda çalışabiliyor.

Common Aperture Targeting System isminin kısaltması olarak adlandırılan CATS azami 25 bin ft üzerindeki irtifalarda hassas hedef işaretlemesi yapabilmesinin yanında sistemin en önemli özelliklerinden biri de 30 km menzile sahip lazer işaretleyici ile lazer güdümlü mühimmatı hedefe yönlendirebilmesidir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.