TSK’nın yedinci A400M uçağı Kayseri’ye getirildi

TSK’nın yedinci A400M uçağı Kayseri’ye getirildi

Airbus tarafından Türk Hava Kuvvetleri için üretilen ve testleri tamamlanan yedinci A400M askeri nakliye uçağı da teslim edildi.

Hava Kuvvetleri personeli tarafından İspanya’dan teslim alınan A400M Kayseri 12. Hava Ulaştırma Üs Komutanlığı’na getirildi.

Savunma Sanayii Başkanlığınca sosyal medya hesabında yapılan paylaşımda, “Proje ortakları arasında yer aldığımız 7. A400M uçağını Hava Kuvvetlerimize teslim ettik.” bilgisi yer aldı.

Avrupa’nın ortak nakliye uçağı projesine 10 adet A400M siparişi ile hem tasarımcı hem de imalatçı olarak katılan Türkiye geri kalan üç uçağı 2022 yılına kadar alacak.

Tonlarca ağırlıktaki devi havada tutan motorlara Türk imzası a400m

Projeye TUSAŞ imzası

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), proje kapsamında A400M uçağının ön orta gövde, arka gövde üst bölümü, paraşütçü kapıları, acil çıkış kapısı, arka üst kaçış kapağı ve kuyruk konisi gibi ana yapısal komponentlerinin yanı sıra uçuş kontrol yüzeylerinden olan kanatçık (aileron) ve sürat frenlerinin (spoiler) tasarım ve üretimini gerçekleştiriyor.

Ayrıca yapısal komponentlere ilaveten, uçağının tüm iç ve dış aydınlatma sistemleri (kokpit hariç) ile atık/temiz su sistemlerinin birinci derece tasarım ve tedarik sorumluluğu da TUSAŞ’a aittir.

Türk A400M uçağına "Arlan" yüklendi-Arlan-TurAF-A400M

Toprak pistlere inebiliyor

A400M, kargo bölümünde bir seferde 116 asker/paraşütçü komando veya 66 sedye ve 25 sıhhi personel ile bir NH-90, bir CH-47 Chinook helikopteri, iki AH-62 Apache veya iki Tiger taaruz helikopteri ya da bir AS-532 Cougar genel maksat helikopteri yada bir M270 MLRS lançeri ile afet amaçlı bir kurtarma botu, 6 metre boyunda konteynırlı yarı-mafsallı kamyon, mobil vinç gibi büyük kaldırma araçları taşıyabiliyor.

Kısa ve yumuşak arazi performansı sayesinde asfalt pistlere bağımlılığı azalan A400M, 24 faydalı yük ve 1.600km uçuş için yeterli dahili yakıt ile 650m uzunluğundaki hazırlanmamış bir piste inebiliyor ve yine aynı ağırlık ile 1.200m pistten kalkabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.