ASELSAN’ın CATS’ı görevde

ASELSAN’ın CATS’ı görevde

ASELSAN’ın insansız hava araçları için geliştirdiği CATS Elektro-Optik Sistemi, ANKA-S Faydalı Yük Alt Sözleşmesi kapsamında Batman’da gerçekleştirilen kabul testleri ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine alınarak operasyonel olarak kullanılmaya başlandı.

ASELSAN’ın geliştirdiği çoklu algılayıcılı bir keşif, gözlem ve hedefleme sistemi olan CATS, insansız hava araçları, helikopterler ve uçaklar dahil, bir çok sabit veya döner kanatlı hava platformlarında kullanılabiliyor. 59 kilogram ağırlığındaki sistemde, 1.920×1.080 çözünürlüğe sahip renkli gündüz kamerası, 640×512 piksel dedektöre sahip yüksek çözünürlüklü 3. nesil IR kamera ve 650×480 piksel çözünürlüğe sahip çok dar bakış açılı düşük ışık kamerası için tek bir optik sensör yer alıyor. Çoklu ve eşzamanlı hedef takibi yapabilen CATS, yüksek irtifalardaki çok düşük sıcaklıklarda çalışabiliyor.

Aselsan'dan ANKA-S'e keskin göz-anka-s-cats

Common Aperture Targeting System isminin kısaltması olarak adlandırılan CATS azami 25 bin ft üzerindeki irtifalarda hassas hedef işaretlemesi yapabilmesinin yanında sistemin en önemli özelliklerinden biri de 30 km menzile sahip lazer işaretleyici ile lazer güdümlü mühimmatı hedefe yönlendirebilmesidir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.