Hindistan’da gök gürleyecek!

Hindistan’da gök gürleyecek!

Hindistan ordusu, Güney Koreli Hanwha Land Systems firmasının teknoloji transferi ile üretilen K9 Vajra Kundağa Motorlu Obüsünü hizmete aldı.

Hindistan basınında yer alan bilgiye göre, Hindistan Kara Kuvvetleri Cuma günü Savunma Bakanı Nirmala Sitharaman’ın katıldığı törenle K9 Vajra Obüsünü envanterine kattı.

Hanwha Techwin tarafından geliştirilen kendinden tahrikli 155 mm/52cal K9 Thunder Kundağı Motorlu Obüs teknoloji transferi ile Hintli şirket Larsen & Toubro tarafından K9 Vajra-T adıyla üretiliyor. 700 milyon doların üzerinde değere sahip proje kapsamında, Hindistan ordusuna toplam 100 adet obüsün 2020 yılına kadar teslim edilmesi planlanıyor.

Yüksek ateş gücü ve üstün manevra kabiliyeti ile K9 Thunder (Gök Gürültüsü) sınıfının en iyi obüs sistemlerinden biri olarak kabul ediliyor. 40 km menzile sahip obüs hareket halindeyken 30 saniye içinde atış görevine hazır olabiliyor ve ilk 15 saniye içinde ani atış olmak üzere 8 atımlık bir atış görevini bir dakika içinde tamamlayabiliyor.

 “Fırtına” Güney Kore desteğiyle üretildi

Türk Kara Kuvvetleri’nin en önemli ateş gücü unsurlarından olan T-155 Fırtına obüsü de ilk etapta Güney Kore’nin teknik desteği ile K9’un ana alt sistemleri kullanılarak Aselsan ve 1’inci Ana Bakım Merkezi Komutanlığı işbirliğiyle üretildi.

Türkiye ve Hindistan’ın yanı sıra Estonya, Finlandiya, Norveç ve Polonya ile çeşitli satış anlaşmaları imzalayan Hanwha Land Systems, Avustralya, Birleşik Arap Emirlikleri, İspanya, Malezya ve Mısır’da da K9 Thunder KMO testlerini başarıyla gerçekleştirdi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

1 Yorum

  • ersin

    Bizim t-155 ler işte bunlar. Bizde üretim lisansını Güney Koreden alarak üretiyoruz. K9’u yaptık T-155

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.