KNM Helge Ingstad’in batma tehlikesi yok

KNM Helge Ingstad’in batma tehlikesi yok

Norveç Donanmasına ait KNM Helge Ingstad savaş gemisi ile petrol tankeri Bergen şehrinin 50 kilometre kuzeybatısındaki Sture Terminali dışında 8 Kasım Perşembe günü saat 04.00 civarında çarpıştı.

NATO’nun 25 Ekim – 7 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen Trident Juncture 2018 askeri tatbikatına katılarak Kuzeybatı Norveç’teki Haakonsvern üssüne dönmekte olan Norveç Donanmasına ait KNM Helge Ingstad gemisinde 173, Sola TS petrol tankerinde ise 23 kişi bulunuyordu.

Norveç Kıyı Yönetimi tarafından yapılan açıklamada, çarpışma sonrasında fırkateynin su almaya başladığı ve gemide bulunan 7 kişinin yaralandığı, gemide bulunan herkesin tahliye edildiği bildirildi. Petrol tankerinin ise hafif hasarlı olduğu belirtildi.

Donanma yetkilileri su alan ve güvenli bir yere taşınan fırkateynin batma tehlikesinin kalmadığını kayaların üzerine oturtulan geminin çekilmesi için herhangi bir girişimde bulunulmadan önce firkateynin gövdesindeki deliklerin onarılacağı açıklamasını yaptı.

Norveç donanmasının Fridtjof Nansen sınıfının beş fırkateyninden biri olan KNM Helge Ingstad (F313), Kasım 2007’de hizmete girdi. 134 metre uzunluğundaki gemi tam yükte 5.290 tondur.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.