Yunanistan Ege’de ‘Kiowa’ ile elini güçlendirecek

Yunanistan Ege’de ‘Kiowa’ ile elini güçlendirecek

Yunanistan, ABD ordusunun ihtiyaç fazlası olarak envanterinden çıkardığı OH-58D Kiowa silahlı keşif/gözetleme helikopterini teslim almaya hazırlanıyor.

Yunan basınında yer alan bilgilere göre, Yunan ordusu 2019’un ilk çeyreğinde ilk parti OH-58D Kiowa Warrior helikopterlerini teslim alacak.

ABD’ye 44.15 milyon dolar ödeme yapacak olan Yunanistan toplam 70 adet (36 tam donanımlı, 24 eğitim ve 10 yedek parça) OH-58D Kiowa hizmete alacak.

Ege Denizindeki Yunan Adalarına konuşlandırılması planlanan helikopterler AGM-114K Hellfire, Hydra-70 tipi 70mm güdümsüz roket ve 50 kalibrelik makineli tüfekle silahlandırılacak.

Görev sırası Yunanistan’da

Bell-Textron firması tarafından 1960’larda tasarlanan Bell 206 JetRanger helikopteri üzerinden geliştirilen OH-58A Kiowa’nın zaman içinde B, C ve D modelleri de üretildi. ABD ordusunda AH-64 Apache taarruz helikopterleri ile yakın destek, önleme ve keşif görevlerini yürüten OH-58D’ler havadan havaya, havadan karaya roketler, değişik kalibrelerde makineli tüfek taşıyabiliyor.

Amerikan Kara Kuvvetleri’nin bir çok operasyonda kullandığı helikopter, mastı üzerine monte edilen FLIR, lazer mesafe ölçücü ve hedef kilitleyici sistemi ile saldırı helikopterlerinin yakın destekçisi olmuştu.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.