Fransa’dan Lübnan’a tanksavar yardımı

Fransa’dan Lübnan’a tanksavar yardımı

Lübnan, Fransa’nın askeri yardım kapsamında hibe ettiği anti-tank ve zırhlı araçları teslim aldı.

Fransa’nın Beyrut Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, Fransa’nın Lübnan ordusuna hibe ettiği 10 VAB HOT Mephisto zırhlı araç ve 96 adet HOT anti tank sistemlerinin yetkililere teslim edildiği belirtildi.

Yardımların ordunun terörle mücadeledeki ihtiyacını karşılamak üzere yapıldığına işaret edilen açıklamada, Fransa’nın bu son yardımlarla birlikte 2017’den bu yana Lübnan ordusuna verdiği zırhlı araç sayısının 25’e ulaştığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, Lübnan ve Fransa’da gerçekleştirilecek eğitim programlarıyla Lübnan ordusunun söz konusu füzeleri kullanma aşamasına ulaştırılacağı ifade edildi.

Fransız ve Alman ortak firması olan Euromissile (MBDA) tarafından geliştirilen HOT anti-tank füze fırlatma tareti ile donatılan VAB tekerlekli zırhlı araç toplam 12 füze taşıma kapasitesine sahip. Araca en son yükseltilmiş versiyon 6.48 kg ağırlığında HEAT (High-Explosive Anti-Tank) savaş başlığına sahip olan ve 1,250 mm’lik zırhlara nüfuz edebilen 4,000 metreye kadar etkili menzili olan HOT 3 füzesi entegre edildi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.