Mısır 1 Milyar Dolara 10 “Apache” alacak

Mısır 1 Milyar Dolara 10 “Apache” alacak

Mısır, ABD’den 10 adet AH-64E Guardian taarruz helikopteri alacak.

ABD Dışişleri Bakanlığı, on adet AH-64E Apache Taarruz Helikopterinin Mısır’a satışını onayladı. Yabancı askeri satış programı kapsamında tedarik edilecek olan helikopterlerin maliyetinin 1 milyar ABD Doları olması bekleniyor.

Mısır, ABD’den on helikopterin yanı sıra 24 adet 1700-GE-701D Motor,  24 adet M299 Hellfire lançeri ve 135 adet AGM-114R Hellfire füze sistemi tedarik edecek.

Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı (DSCA) tarafından yapılan açıklamada, “Bu satışla Mısır’ın bölgesel istikrarına sıkıntıya sokan Sina’daki terör örgütlerine karşı gerçekleştirilen operasyonlara katkı sağlayacak. ABD-Mısır arasındaki ilişkileri güçlendirecek ve Mısır’ın askeri hedeflerine katkı sağlayacak” bilgisine yer verildi.

Hali hazırda Mısır Silahlı Kuvvetleri envanterinde 46 AH-64D helikopteri bulunuyor.

Mısır’ın ilk Ka-52’si hazır ka-52-mısır

Kahire ayrıca, Aralık 2015’te Rusya’ya 46 adet Kamov Ka-52 sipariş etmiş ve şimdiye kadar 12 adedini teslim almıştı. Bu kapsamda 30 pilot ile 70 teknisyen Rusya’da eğitim gördü. Yerel kaynaklar AH-64 alımına sebep olarak Ka-52’lerin sıcak ortamda motorların güç kaybı yaşaması ve aviyoniklerin güvenilir bulunmaması gösteriliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.