İtalyanların sekizinci FREMM’i hazır

İtalyanların sekizinci FREMM’i hazır

İtalyan donanması sekizinci FREMM sınıfı savaş gemisi ITS Marceglia tüm deniz test faaliyetlerini başarıyla gerçekleştirdi.

ITS Marceglia, OCCAR (Ortak Silahlanma İşbirliği Teşkilatı) tarafından koordine edilen Fransız-İtalyan Çok Amaçlı Avrupa Fırkateyni uluslararası programının bir parçası olarak İtalyan donanması için Fincantieri tarafından geliştirilen on adet FREMM (Frégate Multi-Mission / Çok Amaçlı Fırkateyn) firkateyninin sekizincisi genel maksat konfigürasyonunda ise dördüncü gemisi olma özelliği taşıyor.

Beş ay boyunca platform ve savaş sistemleri test edilen ITS Marceglia’nın sözleşmeye bağlı olarak nihai resmi kabulünün 16 Nisan 2019’da yapılması bekleniyor.

İtalyan Donanması için inşa edilecek dokuzuncu ve onuncu gemilerin teslimatlarının ise 2020’den sonra gerçekleşmesi planlanıyor.

144 metre uzunluğundaki geminin tam yük deplasmanı yaklaşık olarak 6 bin 700 ton. 27 knot hıza ulaşabilen gemide 200 kişilik personel konaklayabiliyor.

Fırkateyn’in silah sistemleri arasında bir adet 127 milimetre top, bir adet 76 milimetre top, iki adet üçüz torpido tüpü, iki adet sekiz hücreli dikey fırlatma sistemi bulunuyor.

Düz ve açılı yüzeylere sahip gövde yapısı ve kullanılan kompozit malzemeler sayesinde oldukça düşük bir radar izine sahip olan FREMM sınıfı gemiler, modüler yapıları ile birçok farklı silah ve sensör sisteminin kullanımı için kolaylıkla modifiye edilebiliyor. Ayrıca iki kapalı hangarı sayesinde NH90 veya EH101 gibi 10 ton sınıfındaki iki helikopter gemi üzerinde konuşlandırılabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.