Aselsan “MUHAFIZ” Hırvat sularını koruyacak

Aselsan “MUHAFIZ” Hırvat sularını koruyacak

Hırvat donanması için inşa edilen Kıyı Devriye Gemisi OOB-31 ” OMIŠ ” Aselsan ürünü Muhafız Uzaktan Komutalı Silah Sistemi ile teslim edildi.
Hırvatistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Brodosplit tersanesi tarafından yerel sanayinin katkılarıyla inşa edilen OOB-31 ” OMIŠ ”Kıyı Devriye Gemisini 7 Aralık’ta Split’teki Admiral flote Sveto Letica – Barba deniz üssünde düzenlenen törenle ilkini teslim aldı.
Hırvat savunma bakanlığı ile Brodosplit arasında 2014’ün Aralık ayında imzalanan ve Haziran 2017’de suya indirilen sınıfının ilk gemisi olan Muhafız Uzaktan Komutalı Silah Sistemi ile donatılan OOB-31 ” OMIŠ ”in deniz denemeleri 5 ay daha sürecek.
43,25 metrelik geminin silah sistemleri arasında Aselsan yapımı Muhafız’ın yanı sıra iki Herstal 12,7 mm makineli tüfek ve Strela manpads hava savunma sistemi bulunuyor.
16 personelin görev yapacağı gemi arama ve kurtarma, devriye, kaçakçılığı ve yasadışı göçü önlemeye yönelik görevlerde kullanılacak.
Aselsan Uzaktan Komutalı Silah Sistemi ile birlikte keşif-gözetleme maksatlı kullanılacak olan bağımsız Hassas Stabilize Yönlendirici Sistemi’nin de Avrupa Birliği ve NATO üyesi bir ülkeye ilk ihracatı gerçekleştirilmiş oldu.
30 mm Stabilize Top (Muhafız) Sistemi
30 mm Stabilize Top (Muhafız) Sistemi, savaş gemilerinde, karakol botlarında, sahil güvenlik botlarında ve çıkartma gemilerinde kullanılmakta olup çift yönlü mühimmat besleme yeteneği sayesinde iki farklı cins mühimmat aynı anda kullanılabiliyor.
Muhafız Sisteminde, optik görüş ve silah nişan hattı, sistemin monte edildiği platformun hareketlerinden etkilenmeden hedef üzerinde kalabilmesi için ayrı ayrı stabilize edilmiştir. Sistem, gece ve olumsuz görüş şartlarında çıplak gözle görülemeyen hedeflerin otomatik olarak tespit edilmesi, tanınması, takibi ve bu hedeflere atış yapılabilmesini sağlıyor.
Otomatik hedef takip ve balistik hesaplama yeteneğine sahip olan sitem yerleştirildiği platform ve hedef hareket halindeyken isabet oranı yüksek atışlar yapabiliyor.
Hassas Stabilize Yönlendirici (HSY)
Deniz, kara ve sabit platformlarda kullanılabilen Hassas Stabilize Yönlendirici’de termal kamera, gündüz görüş kamerası, lazer mesafe bulucu ve lazer işaretleyici bulunuyor. Sistem iki eksenli yüksek stabilizasyon ve işaretleme hassasiyeti ile hedef takip elektroniği sayesinde yüksek hedef izleme performansına sahip.
Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.