Ukrayna ‘Neptün’ü ateşledi

Ukrayna ‘Neptün’ü ateşledi

Ukrayna devlet savunma firması Ukroboronprom, yeni Neptün anti gemi füzesi ile modernize edilmiş S-125 hava savunma füze sistemini başarılı bir şekilde test edildiğini açıkladı. 

Ukrayna Savunma ve Güvenlik Konseyi Başkanı Oleksandr Turchynov tarafından yapılan açıklamada, “Ukrayna yapılan bu füze testi ile Karadeniz ve Azak Denizi’ndeki sınırlarını savunabileceğini kanıtladı. Testler sırasında önemli sonuçlar elde edildi ve hedef 280 kilometrelik bir mesafede imha edildi.” dedi.

Turchinov, kıyı savunma sistemini güçlendirmek için, modernize edilen S-125 füze sistemlerinin de denendiğini sözlerine ekledi. Bir hava savunma füzesi olan S-125 modernizasyon sonrasında suüstü hedeflere karşı başarılı bir atış gerçekleştirdiğini belirtti.

Kiev merkezli devlet tasarım bürosu Luch tarafından geliştirilen 280 ile 300 kilometre menzildeki 5 bin ton deplasmana kadar olan tüm donanma platformlarına karşı etkili olduğu belirtilen Neptun, uçuşunun son safhasında aktif radar sistemi ve radar altimetreden aldığı bilgileri kullanarak hedefe karşı saldırıya geçiyor.

Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Ukrayna Sekreteri Oleksandr Turchynov, “Neptün, Karadeniz ve Azak kıyılarının güvenliğini sağlayacak. 300 km menzildeki 5 bin tonluk düşman gemilerine karşı etkili olacak olan füze kara hedeflerine karşı da kullanılabilecek” açıklamasında bulundu.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com 
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.