Hava Kuvvetlerine 415 adet yeni “SOM”

Hava Kuvvetlerine 415 adet yeni “SOM”

Cumhurbaşkanlığı İkinci 100 Günlük İcraat Programı kapsamında ilave SOM mühimmatı için sözleşme imzalanacak.

Savunma Sanayi Başkanlığınca İkinci 100 Günlük Eylem Planında hayata geçirilecek projeler arasında ilave SOM mühimmatının tedariki de yer aldı. Bu kapsamda 415 adet ilave Hassas Güdümlü Stand-Off Mühimmatı (SOM)’nın envantere kazandırılması için sözleşme imzalanacak.

Öte yandan geçtiğimiz Ekim ayında SSB ile Roketsan arasında Hassas Güdümlü Stand-Off Mühimmatı (SOM) Projesi Seri Üretim Sözleşmesi imzalanmıştı.

Tübitak SAGE & Roketsan işbirliği

SOM Projesi, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın düşman hava savunma sistemlerinin menziline girmeden, kritik öneme sahip, sabit ve hareketli kara/su hedeflerini etkisiz kılmak amacıyla ihtiyaç duyduğu hassas güdümlü mühimmat tedarikini karşılamak amacıyla başlatıldı. Mühimmatların seri üretimini Roketsan yaparken; tasarım, geliştirme ve millileştirme çalışmaları TÜBİTAK SAGE’nin katkısıyla gerçekleştiriliyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde yer alan ve F-4 2020 ile F-16 savaş uçakları tarafından atılabilen SOM mühimmatı 250+ km menzile sahip. 230 kg ağırlığında yüksek patlayıcılı basınç/parçacık etkili harp başlığı bulunan mühimmatta ataletsel seyrüsefer, küresel konumlandırma ve yeryüzü referanslı seyrüsefer sistemli güdüm yer alıyor.

Fotoğraf: Cem Doğut

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.