İsrailli “Namer” tanklara karşı

İsrailli “Namer” tanklara karşı

İsrail ordusu, Spike anti-tank füze sistemini Namer IFV aracı ile test etti.

İsrail Savunma Bakanlığı, 12 Aralık 2018 Çarşamba günü Eitan ve Namer zırhlı araçları için geliştirilen 30 mm top ve modern Spike anti-tank füze sistemi ile donatılmış Uzaktan Komutalı Kuleye ait test görüntülerini yayınladı. Başarılı bir şekilde gerçekleştirilen bu test ile Namer’in tanklara karşı da etkin bir şekilde kullanılabileceği sergilendi.

Bakanlık yetkililerince yapılan açıklamada, kule, askerlerin düşman ateşine maruz kalmasını önlemek için mürettebatın tüm ateşleme işlemlerini aracın içinden gerçekleştirmesini sağlayan yeni bir atış kontrol sistemi ile donatıldı.

Rafael Advanced Defence Systems tarafından geliştirilen orta menzilli Spike füzeleri ile donatılan taretin 2021 yılında seri üretime geçmesi planlanan ve İsrail Kara Kuvvetleri bünyesinde uzun yıllardan beri hizmette olan M113 zırhlı personel taşıyıcının yerini alacak olan Eitan 8×8 Taktik Tekerlekli Zırhlı Personel Taşıyıcılarına da entegre edilmesi bekleniyor.

Merkava ana muharebe tankı üzerinden geliştirilen Namer zırhlı aracı, RPG ve modern tanksavar füze tehditlerine karşı İsrail Savunma Şirketi Rafael tarafından geliştirilen Trophy aktif koruma sistemi ile donatılacak. Ayrıca  araçta, NBC koruma ve otomatik yangın söndürme sistemleri de yer alıyor. Gelişmiş komuta ve kontrol sistemleri ile donatılan Namer 1200 beygir gücündeki motoru ile 60 km hıza ulaşabiliyor. 50 ton ağırlığındaki araç 2+10 personel taşıyabiliyor.

İsrailli "Spike" kapış kapış!-SPIKE

İsrailli “Spike” kapış kapış!

Kara, hava ve deniz platformlarına entegre edilebilen ve muharebe sahasının ihtiyaçlarına göre 800 metre – 25 km mesafedeki hedeflere karşı etkili versiyonları bulunan Spike Ailesi dünyanın en modern anti-tank sistemlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Sistem farklı konfigürasyonlarda şu anda Azerbaycan, Belçika, Şili, Finlandiya, Almanya, İsrail, İtalya, Hollanda, Peru, Polonya, Portekiz, Güney Kore, Romanya, Singapur, Slovenya, İspanya ve Birleşik Krallık ordularının hizmetindedir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.