Hindistan’dan 4 bin km’lik test

Hindistan’dan 4 bin km’lik test

Çin Halk Cumhuriyeti ve Pakistan ile askeri alanda rekabet halinde olan Hindistan, nükleer başlık taşıma kapasitesine sahip Agni-4 füzesini başarılı bir şekilde test etti.

Hindistan Savunma Araştırma Geliştirme Kurumu (Defence Research and Development Organisation/ DRDO) yaptığı açıklamada, füzenin Odisha Eyaleti açıklarındaki Abdül Kalam Adası’ndaki atış tesisinden ateşlendiği, bunun Agni-4 füzesiyle gerçekleştirilen yedinci deneme olduğu bildirildi.

Nükleer savaş başlığı taşıyabilen Agni-4 yaklaşık 20 metre uzunluğunda ve 17 ton ağırlığında, iki aşamalı yakıt sistemine ve 4 bin km mesafe vurma gücüne sahip.

AGNI-4 mobil lançerden ateşlenebilecek şekilde tasarlandı. Füze atmosfere yeniden girdiği zaman füzenin koruma kalkanı füzeyi 4000 santigrat derece ısıya kadar koruyor ve içeride 50 santigrat dereceden daha az bir sıcaklığın hissedilmesini sağlıyor.

AGNİ-V 5 BİN KM

Agni-IV balistik füzesinin önceki versiyonları, Agni-I 700 km, Agni-II 2000 km ve Agni-III 3 bin km menzile sahip. Hindistan Savunma Araştırma ve Geliştirme Kurumu (DRDO) daha üstün özelliklere sahip 5 bin km’nin üstünde menzile sahip olan Agni-V füzesinin testlerini tamamlayarak yakın bir zamanda seri üretime geçmesi hedefleniyor.

Menzili 10 bin km olan ve denizaltından fırlatılabilme kabiliyetine sahip olacak Agni-6 füzenin ise geliştirme çalışmaları sürüyor.

Hali hazırda bu tür uzun menzilli nükleer harp başlıklı balistik füzeler, ABD, Rusya, Çin, Fransa, İngiltere ve İsrail gibi ülkelerin envanterlerinde bulunuyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

 

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.