Trump’tan tehdit! Türkiye’yi mahvederiz!

Trump’tan tehdit! Türkiye’yi mahvederiz!

ABD’nin Suriye’den çekilme sürecine ilişkin tartışmalar devam ederken Trump’tan tepki çeken bir açıklama geldi.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump sosyal medya platformu Twitter hesabı üzerinden Türkiye’ye çok sert bir uyarıda bulundu. Suriye’de son kalan IŞİD bölgelerini vurmaya devam ederek çekilmeye başlayacaklarını ifade eden Trump, “Türkiye Kürtleri (YPG) vurmaya kalkarsa ekonomik olarak mahvedeceğiz.” ifadesini kullandı.

20 mil genişliğinde bir güvenli bölgeden bahseden Trump, bununla ilgili bir detaya girmezken mesajın ikinci bölümünde Kürtlere (YPG) de uyarıda bulunarak “Aynı şekilde, Kürtlerin de Türkiye’yi provoke etmelerini istemiyorum” dedi.

Suriye’de ABD’nin uzun dönemli IŞİD’i yok etme uğraşısının doğal düşmanları olduğu için en çok Rusya, İran ve Suriye’nin çıkarına olduğunu ileri süren Trump, kendi ülkesinin de sonuçtan yarar sağladığını ancak artık askerlerinin eve dönme zamanının geldiğini kaydetti ve “Sonu olmayan savaşları durdurmalı!” diyerek kısa açıklamasını tamamladı.

Kalın: Hepsiyle savaşmaya devam edeceğiz

Türkiye saati ile gece 02:00 sonrasında yazılan bu tweetlere Ankara’nın tepkisi ise gecikmedi. İlk yanıt Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan geldi. Kalın Trump’a hitaben yazarak şunları söyledi:

“Sayın Başkan, teröristler sizin ortağınız veya müttefikiniz olamaz. ABD’nin Türkiye ile olan stratejik ortaklığına gerekli değeri vermesini bekliyor ve bu ortaklığın teröristlerin propagandasının gölgesinde kalmasını istemiyoruz. DAEŞ (IŞİD), PKK, PYD ve YPG arasında hiçbir fark yoktur. Biz hepsiyle savaşmaya devam edeceğiz.”

Mesajına “Suriyeli Kürtleri ABD’nin terör örgütleri listesindeki PKK ve onun Suriye kolu PYD/YPG’yle bir tutmak vahim bir hata olur.” diyerek devam eden Kalın, Türkiye’nin Kürtlerle değil teröristlerle savaştığını ve tüm diğer Suriyelileri terör tehditlerine karşı koruyacaklarını söyledi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.