ABD Ordusu daha fazla “LRASM” istiyor

ABD Ordusu daha fazla “LRASM” istiyor

Lockheed Martin, Uzun Menzilli Gemisavar Füze (Long Range Anti-Ship Missile/LRASM) üretimi için ABD Deniz ve Hava Kuvvetleri ile yaklaşık 172 milyon dolarlık bir sözleşmeye imza attı.

ABD Donanması ve Hava Kuvvetleri, Lockheed Martin’e uzun menzilli anti-gemi füzeleri için ikinci parti sipariş verdi.

Lockheed Martin LRASM direktörü David Helsel yaptığı açıklamada, “LRASM, hem ABD Hava Kuvvetleri hem de Donanma unsurları için savaş alanlarında oyunu değiştirme kabiliyeti getiriyor” dedi.

JASSM-ER füzesi üzerinden geliştirilen LRASM, elektronik harp ortamlarında, istihbarat, gözetleme ve keşif platformlarına, ağ bağlantılarına ve GPS navigasyonuna bağımlılığı azaltacak gelişmiş teknolojileri kullanarak gemi grupları içindeki belirli hedefleri tespit ve imha etmek için ABD Donanması (F/A-18E/F) ve ABD Hava Kuvvetlerinin (B-1B)  ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlandı.

Bin 100 kilogram ağırlığındaki füze 560 kilometre etkili menzile sahip. Ses altı süratlerde seyreden ve radarda düşük iz bırakan LARSM 450 kilogram parça tesirli harp başlığı ile donatıldı.

Lockheed Martin, Hava Kuvvetlerine geçtiğimiz yıl Aralık ayında ilk parti LRASM teslimatı gerçekleştirmişti. Donanmanın da 2019 yılında füzeyi envanterine katması bekleniyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.