ABD Ordusuna İsrail kalkanı

ABD Ordusuna İsrail kalkanı

ABD Ordusu, İsrail’den Iron Dome (Demir Kubbe) hava savunma sisteminin tedariki için Kongreye 373 milyon dolar talepte bulundu.

Inside Defence’de yer alan habere göre, “ABD Ordusu, iki adet Iron Dome hava savunma sistemi bataryası satın almak için çalışmalara başladı. Bu konuda Kongre’den 373 milyon dolar talep edildi. Ordu, sistemin 2020’ye kadar teslim edilmesini istiyor” bilgisi yer aldı.

Gazze’de (HAMAS) ve Lübnan’da (Hizbullah)’ın yoğun olarak kullandığı roket ve füzelere karşı savunma maksadıyla geliştirilen hava savunma sistemi Iron Dome, geçtiğimiz yıl Gazze’den arka arkaya ateşlenen 400’ün üzerinde roketten sadece 100 civarını vurmuş ve istenilen etkiyi gösterememişti.

Iron Dome (Demir Kubbe) çalışmaları başladı

İsrail Silahlı Kuvvetleri envanterinde balistik füzelere karşı Patriot ve Arrow 2 gibi gelişmiş hava savunma sistemleri bulunmasına rağmen özellikle kısa menzilli roket ve top mermileri karşısında yaşanılan zafiyetin giderilmesi amacıyla İsrail’li Rafael firması sorumluluğunda Iron Dome (Demir Kubbe) hava savunma füze sisteminin geliştirilmesine başlandı.

İlk atış 2008 yılında

İsrail Savunma Bakanlığı tarafından 2007 yılında resmi olarak görevlendirilen Rafael firması Ar-Ge çalışmalarını bu tarihten itibaren hızlandırdı. ABD’nin finansman desteğiyle yürütülen projede ilk test atışı 2008 yılında gerçekleştirildi.

Maliyeti 400 milyon dolar civarında olan Iron Dome (Demir Kubbe) hava savunma füze sisteminin, 300 milyon dolara yakın bölümü ABD tarafından karşılandı.

Etkili menzili 70 km

Demir Kubbe sisteminin etkili menzili asgari 4 km, azami 70 km, gelişmiş radarı sayesinde fırlatılan mühimmatı tespit ve teşhis ettikten sonra, mühimmatın hızına göre hangi bölgeyi vuracağı hesaplanıyor ve havada takip edilen mühimmat imha ediliyor. Ar-Ge çalışmaları tamamlanan sistem 2010 yılında İsrail Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılmaya başlandı.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.