Rusya Sırpları güçlendiriyor

Rusya Sırpları güçlendiriyor

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuciç, Rusya’dan üç Mi-17 nakliye ve yedi Mi-35 saldırı helikopteri satın alınacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuciç, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Belgrad’ı ziyareti kapsamında yaptığı açıklamada, “Ordumuzun ihtiyaçları için Rusya’dan yedi adet Mi-35 ve üç adet Mi-17 helikopter almayı kabul ettik. İki ülke arasında her alanda işbirliğinin ilerlemesinden memnun olduğunu belirten Vuciç, Rusya’nın askeri desteği ve yardımı için minnettarız. Rus lider her zaman bize yardımcı olmuştur.” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise Sırbistan Ordusunun savunma kabiliyetinin artırılması için her türlü yardımı yapmaya devem edeceklerini vurguladı.

Kazan Helikopter firması tarafından üretilen helikopter çöl, deniz ve tropikal iklim koşullarında genel maksat, arama-kurtarma ve VIP amaçlı kullanılabiliyor. Maksimum sürati saatte 250 kilometre olan helikopterin menzili 580 km. Dahili yakıt depolarıyla menzil 1,065km’ye kadar çıkabiliyor. Kalkış ağırlığı 13.000 kg olan helikopter 36 asker taşıyabiliyor.

Helikopterin silah sistemleri arasında Shturm-V füzeleri, S-8 roketleri, 23 mm’lik makineli tüfek ve PKT makineli tüfek yer alıyor.

Rus Mi Helikopter şirketinin tasarımı olan Mi-35 serinin en gelişmiş modeli olan  Mi-35M saatte 335 kilometre hıza çıkabiliyor. Uzunluğu 21.6m, kanat genişliği 6.5m ve yüksekliği 6,5m olan helikopter taarruz görevlerinin yanı sıra ihtiyaç durumunda genel maksat amaçlı kullanılabiliyor. Kalkış ağırlığı 12 ton olan Mi-35M kabinde 8 tam teçhizatlı asker ya da 2400 kilogram yük taşıyabiliyor.

Helikopterin silah sistemleri arasında çift namlulu GSh-23V 23mm top, 9M114 Kokon, 9M120 Ataka-V anti-tank sistemleri ile ‘S-8’ 80mm güdümsüz roketler bulunuyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.