F-35’lerin bakımı Eskişehir’de yapılacak

F-35’lerin bakımı Eskişehir’de yapılacak

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 1’inci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğünde düzenlenen Savunma Sanayi Meclisi Toplantısı’nda, F35’lerin bakımlarının Eskişehir’de yapılacağını söyledi.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Eskişehir programı kapsamında 1’inci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü/Eskişehir’de düzenlenen TOBB Türkiye Savunma Sanayi Meclisi 39’uncu Toplantısına katıldı. Burada yaptığı konuşmasında Türkiye’nin ve Türk milletinin emniyetini ve bağımsızlığını sürdürmenin herkesin sorumluluk ve görevi olduğunu kaydederek, Türk savunma sanayinin önemine değinen Bakan Akar, “Şu anda gelecek vadeden bir tablo var. Biz de karınca kararınca çalışma suretiyle, elimizden gelen katkıları sağlamak suretiyle çok daha ileri düzeylere götürüp, rahat bir nefes alacağız.

Önümüzdeki en önemli karşılaşacağımız konu F35’lerin mülkiyeti bize geçtiğinde, buraya geldiğinde toplam 100’den fazla uçağımız olacak. Onların bakım ve onarımları da 1’inci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğünde gerçekleşecek. Bununla ilgili çalışmalarımız da sürüyor. Bugüne kadar bütün fabrikalarımızda çok güzel işler yapıldı. Bunlardan çok daha iyisi yapılacak. Eksiklerimizi gidereceğiz, yanlışlarımızı düzelteceğiz. İstişareye, tartışmaya, öneriye açık olacağız. Zaman kaybetmeden orta ve uzun vadede stratejilerimizi, planlarımızı, ayakları yere basacak şekilde yapıp geleceğe emin adımlarla ilerlememiz lazım.” dedi.

Savunma sanayinde yüksek teknolojili işlerin yapılmasını gerektiğini altını çizen ve savunma sanayisinde var olan potansiyelin kullanılmasını gerektiğini anlatan Bakan Akar, “Özellikle savunma sanayi, sadece iç piyasaya dönük planları organize eder şekilde çalışırsa belli bir süre sonra tıkanıklara ve sıkıntılara sebep olacaktır. Savunma sanayi yüksek teknolojiye dayanmalıdır. Mal ve hizmet üretiminde ihracat düşünülmelidir. Yurt dışında müthiş bir ihtiyaç var. Bu ihtiyacı görüp, dostumuz, müttefikimiz, kardeşlerimiz olan ülkeler var. Bunların da ciddi beklentileri ve talepleri var. Bunları da dikkate alarak bizim üretim organizasyonumuzu yapmamız gerekir.” ifadelerini kullandı.

Savunma sanayide yerlilik ve millik oranının artırılmasının önemine değinen Bakan Akar, “2009’da savunma sanayi ve havacılık toplam cirosu 3 milyar dolarken 2019’da 7 milyar doları aşıyor. İhracat başlangıçta 781 milyon dolarken şimdi 2,5 milyar dolara yükseldi. 194 olan proje sayısı da 640’a ulaştı. Bunlar bizi tatmin edecek rakamlar değil ama gidişatın iyiye, vektörün ucunun yukarı doğru olduğunu gösteriyor. Biz buradan yılmadan, bıkmadan, azim ve kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Savunma sanayi tarihimizin en büyük ihracatı Pakistan’a

Yapılan çalışmaların sonunda Ukrayna gibi bir ülkeye İHA ihraç edilebilecek duruma gelinmesinden duyduğu memnuniyeti ifade eden Bakan Akar, “MİLGEM, savunma sanayi tarihimizin en büyük ihracatını Pakistanlı kardeşlerimizle yaptığımız anlaşma çerçevesinde gerçekleştirdik. Dört gemiyle ilgili çalışmalar yoğun şekilde sürüyor. Umudumuz, dileğimiz bunun burada kalmayıp sadece gemiler değil, gemilerin değişik versiyonlarını da kullanarak bu çalışmaları sürdürmemiz gerekiyor. Tank konusundaki çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. Fırtına Topçu Sistemleri yine yoğun bir şekilde sürüyor. Atak’larla ilgili çok ciddi temasları, görüşmeleri var savunma sanayimizin. Hürkuş en kısa zamanda başlangıç ve temel eğitim uçağı olarak bekliyoruz. Genel maksat helikopterinin tanıtımı yapıldığı, çalışmalar da umut verici şekilde devam ediyor. Seri üretimini bekliyoruz.”  şeklinde konuştu.

Savunma sanayide etkin, yenilikçi olunmasının önemine değinen Bakan Akar, bu alanda ayakları yere basan şekilde ilerlemenin gerektiğini belirtti. Türkiye’nin çevresindeki istikrarsız coğrafyaya dikkati çeken Bakan Akar,  “MSB bünyesindeki askeri fabrika, bakım onarım merkezlerinin modernize edilerek daha etkin ve tam kapasite faaliyet göstermesi için harekete geçtik. Milli Savunma Bakanlığı olarak gerekli çalışmaları yapıyoruz. Gerçekten dışarıya para ödeyerek yaptırdığımız işler var.” diye konuştu.

Fenerbahçe’nin Real Madrid ile maçı gibi

Bakan Akar, savunma sanayi alanında kamu ve özel sektör işbirliğiyle önemli çalışmaların yapıldığını belirterek, “Savunma sektörümüzdeki kuruluşlarımızdan en başta Aselsan, TAİ, Roketsan, STM’nin dünya devleriyle yarışmasını görmek de bizim için gerçekten büyük bir zevk oluyor. Fenerbahçe’nin Real Madrid ile maçı gibi bizim hoşumuza gidiyor. Fenerbahçe’nin kazanması biraz zor, savunma sanayinin bu devlere karşı yürüttüğü bu mücadelede kazanma şansımız çok yüksek. Dolayısıyla Türkiye’nin küresel güç vizyonu çerçevesinde etkin, yerli ve yenilikçi bir yaklaşımla çok daha önemli başarılara çıkacağına, çıtayı her geçen gün daha da yükselttiğine, daha önce yapmak için uğraştığımız şeylerden artık zevk almamaya başladığımızı biliyoruz.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.