Makedonya NATO’ya ilk adımı attı

Makedonya NATO’ya ilk adımı attı

Makedonya’nın NATO’nun 30’uncu üyesi olması için ilk adım atıldı. Adını değiştiren ülke ile NATO üyeleri, Makedonya’nın örgüte katılım protokolünü imzaladı.

Yunanistan ile uzun yıllardır yaşanan isim krizi nedeniyle adını değiştirme kararı alan Makedonya ile NATO’nun 29 ülkesinin temsilcileri, ülkenin örgüte katılım protokolünü imzaladı. Böylelikle Makedonya’nın NATO’ya üye olması için ilk resmi adım atılmış oldu.

Brüksel’deki NATO genel merkezinde düzenlenen törende Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov ile örgüt üyesi ülkelerin temsilcileri, Makedonya’nın örgüte katılımını öngören protokolü imzaladı. Protokolü imzaladıktan sonra konuşan Dimitrov, “Önemli olan bizim yalnız yürümeyecek olmamız. Bu 29 müttefikin arkasındayız, NATO’ya tam üyelikten doğan yükümlülükleri yerine getirme kapasitesine sahibiz ve buna hazırız” dedi.

Protokolün imzalanması, Makedonya ile Yunanistan arasında Makedonya’nın ismi nedeniyle yaşanan anlaşmazlığın aşılması sonrasında geldi. İki ülke arasında geçen yıl Haziran ayında yapılan anlaşma, Yunanistan’ın kuzeyinde aynı ismi taşıyan bölge nedeniyle Üsküp ile Atina arasında yaklaşık 30 yıldır süren anlaşmazlığa son vermeyi hedefliyordu.

Anlaşma Makedonya’nın isminin “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti” olarak değiştirilmesinin yanı sıra, Makedonya’nın Avrupa Birliği ve NATO’ya üyeliği konusunda Yunanistan’ın vetoyu kaldırmasını öngörüyordu. Anlaşma, Ocak ayı başında Makedonya parlamentosunda kabul edilmesinin ardından Ocak sonunda da Yunan parlamentosu tarafından kabul edilmişti. Ülkenin adının resmi olarak değiştirilmesi NATO protokolünün kabulünün ardından gerçekleşecek.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.