Rusya’da askerlere cep telefonu yasağı geliyor

Rusya’da askerlere cep telefonu yasağı geliyor

Rusya parlamentosu, askerlerinin internet üzerinden bilgi paylaşmasını yasaklamak için sunulan yasa tasarısını onayladı.

Rusya, araştırmacı gazetecilerin Moskova’nın dış çatışmalardaki gizli rolüne ışık tutmak için sosyal medya yayınlarını kullanması üzerine, askerlerinin internet üzerinden bilgi paylaşmasını yasaklamak için harekete geçti.

Onaylanan yasa tasarısı, askerlerin ve yedek birliklerin, çevrimiçi ortamda ordudaki rolleri ya da nerelerde bulundukları ile ilgili bilgilerin toplanmasını sağlayacak herhangi bir şey paylaşmasını yasaklıyor. Yasa, fotoğraf, video ve coğrafi verilerin paylaşılmasının yasaklanmasını da kapsıyor.

Askerlerin ayrıca, diğer askerler veya asker yakınları hakkında bilgi paylaşması da yasaklanacak. Yasağı ihlal edenler ise disiplin cezalarına maruz kalacak.

Tasarıyla ilgili açıklama notunda, “Askerler tarafından internet ya da kitle iletişim araçlarıyla paylaşılan bilgiler… Bazı durumlarda, Rusya devlet politikasının taraflı bir değerlendirmesinin oluşturulması için kullanılıyor” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: Reuters
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.