Abu Dabi’de gözler Otokar’ın ‘Rabdan’ında

Abu Dabi’de gözler Otokar’ın ‘Rabdan’ında

Birleşik Arap Emirlikleri Ordusu, Abu Dabi’de düzenlenen IDEX 2019 Uluslararası Savunma Konferansı ve Fuarı’nda Rus yapımı BMP-3 kulesi donatılan RABDAN 8×8 IFV aracını kamuoyuna tanıttı.

Otokar, BAE ordusunun ihtiyaçlarını karşılamak üzere Al Jasoor şirketi ile 2016 yılında toplam 661 milyon dolar değerinde 700 Rabdan 8×8 taktik tekerlekli zırhlı aracın üretimini kapsayan bir anlaşma imzaladı.

Rabdan 8×8 taktik tekerlekli zırhlı araç, en zor arazi ve iklim koşullarında, modern bir ordunun ihtiyaç duyacağı farklı görevlere hizmet vermek üzere modüler bir platform olarak tasarlandı. Üstün hareket kabiliyeti, yüksek mayın, balistik koruma özelliğinin yanı sıra orta ve yüksek kalibre silah sistemi entegrasyonuna uygun olan Rabdan, muharebe ağırlığı ve geniş iç hacmi ile dikkat çekiyor.

Sürücü ve komutan dahil toplam 12 personel taşıyabilen Rabdan’ın azami yüklü ağırlığı 30 ton. Manevra kabiliyeti, bağımsız süspansiyonu, kilitli transfer kutusu ve patlak gider lastikleriyle yüksek hareket kabiliyetine sahip araç, amfibi (yüzer) operasyon yeteneği ile denizde de gidebiliyor.

Araç gücünü Caterpillar 12.5 litrelik 600hp gücündeki dizel motordan alırken, 6 ileri bir geri vitesi bulunan Allison 4500 trasmisyon kullanıyor. Hareket menzili 700km olan araç, azami hıza 105km hıza ulaşabiliyor. Gövde arka kısmında bulunan pervaneler ile amfibi özelliği olan aracın suda ki azami hızı ise 10km.

BMP-3 silah kulesi 3UOF HE-Frag mühimmatı ve 3UBK10 tanksavar füzesi ateşleyebilen 100mm 2A70 toptan oluşuyor. Bunun yanı sıra kulede 2A72 30 mm çift beslemeli top ve 7,62 mm PKT makineli tüfek de yer alıyor.

Rabdan ismi, Hz. Muhammed’in atının soyundan geldiğine inanılan, gücü, sürati ve yarış kazanmadaki kabiliyetleri ile bilinen safkan Arap atından geliyor.

Fotoğraf: AP/Jon Gambrell

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.