“Abrams” tanklarına İsrail kalkanı

“Abrams” tanklarına İsrail kalkanı

ABD Ordusunun Trophy aktif koruma sistemi ile donatılan yeni M1A2C tankının ilk görüntüsü ortaya çıktı.

M1A2C Abrams tanklarını RPG ve modern tanksavar füze tehditlerine karşı İsrail Savunma Şirketi Rafael tarafından geliştirilen Trophy aktif koruma sistemi ile entegrasyon çalışmaları dünyanın en büyük askeri tesislerinden biri olan Arizona’da Yuma Proving Ground’da sürdürülüyor. Rafael firması projede, General Dynamics Land Systems ve Leonardo DRS ile işbirliği yapıyor.

İsrail 2006 yılındaki Lübnan Savaşı’nda Hizbullah militanları tarafından kullanılan tanksavar füzelerine karşı ağır zayiat vermesinin ardından geliştirilen Trophy sistemi üzerine entegre edilmiş olan radar ve sensör sistemleri sayesinde tanksavar füzesinin geldiği yönü saptayıp, karşı tedbirleri devreye sokarak onu yok ediyor.

Merkava Mk4 ana muharebe tankı ve Namer zırhlı personel taşıyıcılarına entegre edilen sistem Gazze’ye 2014 yılında düzenlenen “Protective Edge” (Koruyucu Hat) adı verilen operasyonda Hamas militanları tarafından ateşlenen Kornet, Metis ve RPG-29 gibi tanksavarlara karşı başarılı bir şekilde önleme yaptı.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.