Milli Muharip Uçak Projesine İngiliz desteği

Milli Muharip Uçak Projesine İngiliz desteği

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını karşılamak üzere başlatılan Milli Muharip Uçak (MMU) Projesinde BAE Systems mühendisleri de görev alıyor.

ODTÜ Teknokent Savunma Sanayii Kümelenmesinin (TSSK) düzenlediği 6. Proje Pazarı Etkinliğine katılan Savunma Sanayii Başkanlığı Uçak Dairesi Başkanı Abdurrahman Şeref Can, “Milli Muharip Uçak Projesi ortak bir program olmalı. Dünyanın farklı bölgelerindeki belli başlı ülkelerle ortak geliştirme için görüşüyoruz, bu ülkeler arasında Asya ülkeleri de var. Öte yandan proje kapsamında Birleşik Krallık firması BAE Systems’den teknik destek alıyoruz. Şuanda yaklaşık 80 mühendis Türkiye’deki çalışmalara katkı veriyor.” açıklamasında bulundu.

Milli Muharip Uçak (MMU) Projesinde hedef 2023

Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi ile Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ve 2030’lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkartılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini alabilecek yurt içi imkân ve kabiliyetler ile tasarlanan modern uçakların üretilmesi amaçlanıyor.

2023 yılında hangardan çıkması ve 2030’lu yıllarda Türk Hava Kuvvetleri envanterine girmesi planlanan uçak ile Türkiye, dünyada ABD, Rusya ve Çin’den sonra 5. nesil bir muharip uçağı üretebilecek alt yapı ve teknolojiye sahip ülkeler arasında yer alacak. F-35A uçakları ile birlikte görev yapması planlanan uçakların 2070’lere kadar Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alması öngörülüyor.

Teknik Özellikler:

  • Motor Takati: 2 x 20,000 lb
  • Tavan İrtifası: 55,000 ft
  • Azami Hız: 2 Mach
  • Harekat Yarıçapı: 600 nm
  • Azami Kalkış Ağırlığı: 60,000 lb
  • Uzunluk: 19 m (60 ft)
  • Kanat Açıklığı: 12 m (39 ft)
  • Kanat Alanı: 60 m² (670 ft²)
Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.