“Kara Bela” korku salacak

“Kara Bela” korku salacak

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından üretilen HÜRKUŞ-C hafif taarruz ve silahlı keşif uçakları Jandarma pilotlarının talepleriyle T129 ATAK helikopterlerinde de kullanılan mat siyah renge boyandı. HÜRKUŞ-C’nin, Mart 2019 ayı içerisinde, TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen Togan mühimmatını atması planlanıyor.

Tasarımı da Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’ne ait olan HÜRKUŞ uçağı projesinde ilk etapta Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı için 18 adet uçak siparişi verilmesi öngörülüyor.

Öncelikli olarak Jandarma Genel Komutanlığı’na operasyon bölgesinde yakın hava desteği sağlayacak olan HÜRKUŞ-C, Jandarma pilotlarının talepleriyle siyah renge boyandı. Teröristlerin korkulu rüyası olacak HÜRKUŞ-C, hafif taarruz ve silahlı keşif görevlerin, düşük maliyet ve yüksek hassasiyetle yapılabilmesi için geliştirildi.

Tübitak SAGE’den maliyeti düşük mühimmat

Togan havadan bırakılan güdümsüz/düşük profil güdümlü havan mühimmatı envanterdeki 81mm havanların ağırlık eşdeğeri olarak tasarlanan ve salana entegre atış kontrol sistemi ile kullanılabilen bir silah sistemidir. Personel etkinliği artırılmış bilyeli havanlara havadan atım yeteneği kazandırılarak çok düşük maliyetli hava yer mühimmatı elde edilmektedir.

Salana entegre atış kontrol sistemi 100Hz hızında öngörülen yörünge hesabı yapabiliyor. Bu sayede mühimmat bırakma noktası hassas olarak hesaplanabiliyor.

Teknik özellikleri:

  • 81mm bilyeli monteli havana 2 boyutlu güdüm yeteneği
  • Envanterdeki 81mm havanlara uyumlu
  • Bilyeli antipersonel
  • 35 metre öldürücü yarıçapı
  • Güdümlü tipte CEP 10 metre

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

 

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.