Girit’e İsrail radarı!

Girit’e İsrail radarı!

İsrail ve Yunanistan Doğu Akdeniz’deki her türlü hava ve deniz trafiğini kontrol etmek amacıyla Girit’te yeni bir radar sistemi kuruyor.

İsrail ve Yunan ikilisi Türkiye’yi devre dışı bırakan Doğu Akdeniz doğalgazını İsrail’den Avrupa’ya taşıyacak boru hattı projesini korumak ve bölgedeki her türlü hava ve deniz trafiğini kontrol etmek amacıyla Yunanistan’ın Girit adasına gelişmiş radar sistemi inşa edecek.

600 kilometre menzile sahip olduğu iddia edilen Long Horizon (Uzun Ufuk) adlı radar sistemi, Kıbrıs adasını, Ege denizinin Çanakkale’ye kadar olan bölümünü ve Akdeniz bölgesinin tamamını kapsama alanına alacak. Buradan elde edilen bilgiye hem İsrail hem de Yunanistan tarafından erişilebilecek. İsrail hali hazırda mevcut radarlarla Türkiye’nin Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini takip edebiliyordu. Girit’e kurulacak yeni radar ile İsrail’in Akdeniz’deki izleme kabiliyeti iki katına çıkacak.

Doğu Akdeniz ve Ege Denizi’nde Türkiye’ye karşı etkin olmaya çalışan İsrail ve Yunanistan arasında son dönemde askeri ve ekonomik işbirliği gelişti. İki ülke donanması ve hava kuvvetleri Akdeniz’de ortak tatbikat düzenlemenin yanı sıra buradan çıkarılacak doğalgazın Avrupa’ya sevkiyatını sağlayacak boru hattı projesi gibi birçok alanda ortaklık sağladı. Bu ortaklığa Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile Mısır’da destek veriyor.

Fotoğraf: Temsilidir
Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.