ABD Senatosundan “Türkiye’ye F-35 verilmesin” tasarısı

ABD Senatosundan “Türkiye’ye F-35 verilmesin” tasarısı

ABD Senatosu’na, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri aldığı gerekçesiyle Türkiye’ye F-35 uçaklarının transferlerinin durdurulmasını öngören yasa tasarısı sunuldu.

Oklahoma Senatörü Cumhuriyetçi James Lankford, New Hampshire Senatörü Demokrat  Jeanne Shaheen, Kuzey Karolina Senatörü Cumhuriyetçi Thom Tillis ve Maryland  Senatörü Demokrat Chris Van Hollen tarafından senato’ya sunulan “NATO’nun Hava Sahasını Koruma Yasası” başlıklı tasarı, S-400 hava savunma sistemlerini teslim almayacağı Amerikan hükümetince onaylanana kadar Türkiye’ye herhangi bir F-35 uçağının verilmemesini içeriyor.

F-35 bakımı için gerekli herhangi bir fikri mülkiyet ve verinin  verilmemesinin talep edildiği tasarıyla, bu uçaklarla ilgili Türkiye’de herhangi  bir depolama tesisinin kurulmaması da isteniyor.

Tasarıda, “Başkan, Kongre’ye Türk Hükümetinin S-400 hava savunma  sistemlerinin teslimatını kabul etmeyi planlamadığını veya bu yönde bir niyeti  olmadığını yazılı bir şekilde tasdik ederse, ilgili sınırlamalara bir muafiyet  uygulayabilir.” denildi.

“Transfer” ifadesiyle uçakların ABD’den Türkiye’ye nakledilmesinin  kastedildiği belirtilen tasarıdaki, “Söz konusu sınırlama ABD ordusu tarafından  kullanılan (Türk) F-35 uçakları için geçerli değildir.” ifadeleri dikkati çekti.

Tasarıda, Türkiye’nin S-400 sistemlerini teslim almasının Amerika Düşmanlarına Yaptırımla Karşı Koyma Yasası (CAATSA) kapsamına girdiğine işaret  edilerek, şu ifadeler kullanıldı:

“Böyle bir alım NATO ittifakının birliğini tehlikeye atar. ABD Silahlı  Kuvvetlerinin katıldığı koalisyon operasyonları dahil, ABD Silahlı Kuvvetlerinin  operasyonlarını kötü etkiler. Türkiye ile ABD arasındaki savunma işbirliğini  önemli ölçüde etkiler. ABDnin savunma sistemleri ve operasyonel kabiliyetlerinin  tehlikeye atma riskini önemli ölçüde artırır.”

Türkiye, iki F-35 uçağının mülkiyetini geçen haziran ayında teslim  almıştı. Halihazırda ABD’nin Arizona eyaletindeki Luke Hava Üssü’nde konuşlu  uçakların Türkiye’ye kasım ayında gönderilmesi planlanıyor.

Kaynak: AA
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.