“HİSAR” emin adımlarla hedefe ilerliyor

“HİSAR” emin adımlarla hedefe ilerliyor

ASELSAN ve ROKETSAN tarafından geliştirilen Türkiye’nin İlk milli ve yerli hava savunma füze sistemi olan HİSAR-A yüksek hızlı hedef uçağa karşı yüzde 100 teknik başarım sağladı.

ASELSAN’ın a bülten Nisan ayı sayısında Türkiye’nin hava savunma ihtiyaçlarını karşılamak üzere yürütülmekte olan HİSAR Projeleri kapsamında Mart ayında Aksaray Atış Alanı’nda gerçekleştirilen atış testlerine yer verildi.

Türkiye’nin hava savunmasında önemli görevler üstlenecek olan Milli Alçak/Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi HİSAR’ın testlerinde Atışlı test Ateş İdare Cihazı (AİC), Füze Fırlatma Sistemi (FFS) ve harp başlıksız Arayıcı Güdümlü Test Füzesi (AGTF) denendi.

Sistemin maksimum menzil ve irtifa performansı ile daha ötesini test etmek için farklı menzil ve irtifalardan yaklaşan saldırı senaryolarında iki adet yüksek hızlı hedef uçak kullanıldı.

“HİSAR-A'da ilkler yaşandı!-hisar-a

AİC tarafından tespit ve takibi yapılan hedeflere angajman ve ateşleme gerçekleştirildi. FFS üzerinden dik olarak gerçekleştirilen atışlı testte füzenin ilk hedefe yönlenmesi, radar bilgisi ile ara safha güdüm, arayıcı başlık ile hedef tespit, takibi ve terminal güdüm ile hedefe yaklaşma yeteneklerinde beklenen başarı sağlandı. Akabinde AİC-FFS tarafından yapılan angajman değişikliği ile füze havadaki ikinci hedefe yönlendirerek tespit, takip ve terminal güdüm safhaları başarı ile icra edildi.

"HİSAR" teslimatında takvim değişti-hisar

Hava savunma alanında temel teknolojilerin kazanıldığı tamamen milli olarak geliştirilen HİSAR projelerinde ciddi kazanımlar elde ediliyor. Entegre sistem seviyesi tüm taktik unsurların kullanılarak yapıldığı atışlar ile dik atış, otomatik angajman/ateşleme, terminal güdüm gibi kritik yetenekler test edilerek projede önemli aşamalar kaydedildi.

Proje kapsamında HİSAR-A’nın 2021, HİSAR-O’nun ise 2022 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilmesi hedefleniyor.

"HİSAR" teslimatında takvim değişti-hisar-savunma-sistemi

HİSAR-A’nın menzili 15 km

HİSAR-A, hareket halindeki birliklerin ve kritik tesislerin hava savunması amacıyla sabit ve döner kanatlı hava araçlarının, seyir füzelerinin, insansız hava araçlarının ve havadan karaya atılan füzelerin 15 km menzile kadar etkisiz hale getirilmesi için tasarlandı.

HİSAR-A; Kundağı Motorlu Otonom Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi, Füze Fırlatma Sistemi (FFS), HİSAR-A ve HİSAR-O Sistemlerinin ikisinden de atılabilen Alçak İrtifa Füzesi ve Füze Taşıma ve Yükleme Sisteminden oluşuyor.

TSK: HİSAR-O ile test atışları yapılacak hisar-o test

HİSAR-O’nun etkili menzili 25 km

HİSAR-O, sabit birliklerin ve kritik tesislerin hava savunması kapsamında sabit ve döner kanatlı hava araçlarının, seyir füzelerinin, insansız hava araçlarının ve havadan karaya atılan füzelerin 25 km menzile kadar etkisiz hale getirilmesini sağlıyor.

HİSAR-O, dağıtık mimarisi sayesinde esnek konuşlanma avantajına sahip olup, Atış Kontrol Merkezi, FFS, Orta İrtifa Füzesi, Orta İrtifa Hava Savunma Radarı, Elektro-Optik Sistem, Erken İhbar Merkezleri Arayüzü Link-16 Sistemi ve Füze Taşıma ve Yükleme Sisteminden oluşuyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.