TSK’ya yeni ATAK teslimatı

TSK’ya yeni ATAK teslimatı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii iki adet ATAK helikopterini daha Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim etti.

Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir sosyal medya hesabından, “Brezilya’da devam eden LAAD Fuarı’nda büyük beğeni toplayan T129 Atak helikopterimizden Türk Silahlı Kuvvetleri’ne iki adet daha teslim ettik.” bilgisini paylaştı.

Son iki ATAK ile bugüne kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na 41, Jandarma Genel Komutanlığı’na ise 4 olmak üzere toplam da 45 adet T129 ATAK Helikopteri teslim edilmiş oldu. Bu helikopterden biri Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye’nin kuzeyine düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı’nda kırıma uğramış ve iki pilotumuz şehit olmuştu.

Güney Amerika’nın kapısı Brezilya’da açılacak

Diğer yandan TUSAŞ, ATAK helikopterinin tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini dünyanın birçok bölgesinde sürdürüyor. Pakistan ve Filipinler de satış başarısı gösteren ATAK son olarak Latin Amerika ülkelerinden Brezilya’da uçuş gösterisi gerçekleştirdi.

Brezilyalı pilotlar ve askeri personel, iki ülke pilotlarının beraber kullandıkları T129 Atak helikopterinin uçuş ve performans gösterisini dikkat ve heyecanla izlediler.

TUSAŞ Kurumsal Pazarlama ve İletişim Başkanı Tamer Özmen yaptığı açıklamada, Rio de Janeiro’daki LAAD fuarına katılmak için Brezilya’ya geldiklerini söyledi.

Brezilya Kara Havacılık Komutanlığının taarruz helikopter yeteneğinin bulunmadığını bildiklerini, ama bu konudaki ihtiyaçları konusunda da bilgi sahibi olduklarını belirten Özmen şöyle konuştu:

“Kara havacılık komutanının Türkiye’yi ziyareti esnasında gündeme gelen bu konuyla bu coğrafyada nasıl bulunabilir, bu projeyi nasıl realize edebiliriz diye düşündük. 2020 yılıyla başlayarak 2030 yılına kadarki on yıllık süre içerisinde envanterlerine taarruz helikopteri katmayı planlıyorlar. Dolayısıyla bu bizim için bir fırsattı. LAAD fuarını fırsat bilerek bugün buradayız. Buraya geldiğimizde öğrendik ki Brezilya Kara Havacılık Komutanlığının kuruluşunun 100. yılındayız. Dolayısıyla 100. yıldaki kuruluş yıl dönümünde burada olmak bizim için ayrı bir gurur ve ayrı bir mutluluk oldu.”

Brezilyalılar ATAK'ı sevdi-t129

Hedef Latin Amerika

Latin Amerika pazarına giriş kapısı olarak Brezilya’dan faydalanmak istediklerini ifade eden Tamer Özmen şu değerlendirmelerde bulundu:

“Brezilya’da mevcut olan havacılık ve teknoloji yeteneklerini bizim sahip olduklarımızla birleştirerek global dünyada markalaşan şirketimizi, Türk havacılık ve uzay sanayisini bu coğrafyaya getirmeyi hedefliyoruz. Önümüzdeki kısa dönem için biz Güney Doğu Asya ve Latin Amerika’yı hedef market olarak planladık. Arjantin ile uzay sanayisinde iş birliği başlattık, Bolivya Hava Kuvvetleri Komutanı geçen hafta şirketimizdeydi. Önümüzdeki dönemde Venezuela, Peru, Kolombiya, bunlar hep aday ülkeler. Latin Amerika’ya baktığınızda, Türkiye’den uzak bir lokasyon burası. Burada bir lojistik merkezi, bir geliştirme merkezi, teknoloji merkezi kurmak da önümüzdeki dönemde hedeflerimiz içinde yer alabilir diye değerlendiriyoruz.”

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.