Gürcistan’a “JAVELİN” teslimatı tamam

Gürcistan’a “JAVELİN” teslimatı tamam

Gürcistan, ABD’ye sipariş verdiği Javelin tanksavar füze sistemlerinin tamamını teslim aldı.

Gürcistan Savunma Bakanı Levan Izoria 4 Nisan’da mecliste yaptığı konuşmada Javelin sisteminin tamamının ABD tarafından ülkeye teslim edildiğini söyledi.

ABD Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı Gürcistan’ın ABD’den toplam değeri 75 milyon dolar olan 410 adet Javelin anti tank füzesi ve 72 adet Javelin fırlatıcı istediğini ve söz konusu tutarın teknik destek, eğitim ve nakliyeyi de kapsadığını kaydetmişti.

At-Unut gerisi Javelin’in işi

Raytheon ve Lockheed Martin ortak üretimi Javelin (FGM-148) tanksavar füzesi, tank ve zırhlı araçların yanı sıra meskun mahal operasyonlarında da (bina, mevzi, barınak) gece/gündüz kullanılabiliyor.

2500 metre menzile, 22.3 kg ağırlığa sahip olan ve hedefe kilitlendikten sonra müdahale gerektirmeyen at-unut tipindeki füze hedefini doğrudan, cepheden ya da tank zırhının en zayıf olduğu yer olan üst kısmında yükselerek yukarıdan vurabiliyor.

ABD Ordusu tarafından Afganistan ve Irak Harekatında yoğun şekilde kullanılan, iki parçalı yapısı sayesinde personel tarafından kolayca taşınabilen füze dünyanın en etkili tanksavarları arasında gösteriliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.