“Küçük ülke, büyükler hayaller”; ilk adım başarısız!

“Küçük ülke, büyükler hayaller”; ilk adım başarısız!

İsrail’e ait Beresheet isimli uzay aracı, Ay’a iniş yapma görevini tamamlayamadı.

2 ay önce fırlatılan ve İsrail’in Ay’a gönderdiği ilk araç olan Beresheet, sorunsuz bir şekilde Ay’a ulaştı ancak inişten kısa bir süre önce Dünya ile bağlantısı kesildi ve motor arızası sebebiyle iniş yapamayarak Ay’ın yüzeyine çarptı.

İnişi takip eden İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “Eğer ilk seferde başaramıyorsanız, tekrar ve tekrar deneyin” ifadelerini kullandı.

Netanyahu, Ay’a insansız uzay aracı gönderme denemelerini sürdüreceklerini ve İsrail’in iki ya da üç yıl içerisinde bunu başaracağına inandığını söyledi.

İsrail’e ait ulusal semboller taşıyordu

Beresheet, ABD’li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX’e ait Falcon 9 roketiyle 21 Şubat’ta Florida’daki Cape Canaveral’dan fırlatılmıştı.

Çamaşır makinesi büyüklüğündeki uzay aracının ağırlığı 585 kilogramdı ve içinde yüzlerce dijital dosyanın yüklendiği madeni para büyüklüğünde bir kapsül bulunuyordu. Bu dosyalarda İsrail’e ait ulusal semboller ve bazı kültürel materyaller yer alıyordu.

Uzay aracı “Beresheet”in Ay’a inişi başarılı olsaydı İsrail; ABD, Rusya ve Çin’den sonra Ay’a uzay aracı indiren dördüncü ülke olacaktı.

Bağışçılar tarafından finanse edilen uzay aracının maliyeti 100 milyon doları bulmuştu.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.