“KAPLAN” için imza atıldı sıra seri üretimde

“KAPLAN” için imza atıldı sıra seri üretimde

FNSS ile Endonezya’nın PT Pindad firmaları arasında Orta Ağırlıkta Tank Seri Üretim Sözleşmesi imzalandı.

FNSS Savunma Sistemleri ile Endonezya’nın devlet savunma sanayi kuruluşu PT Pindad arasında, Endonezya Kara Kuvvetleri için Kaplan MT (Harimau) Orta Ağırlık Sınıfı Tank Seri Üretimi Uzun Dönemli İş Birliği Sözleşmesi Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF 2019) imzalandı.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ile Endonezya Savunma Bakanlığı Genel Sekreteri Agus Setiadji’nin katılımıyla yapılan törende, FNSS Genel Müdürü ve CEO’su Nail Kurt ile PT Pindad Üst Yöneticisi (CEO) Abraham Mose anlaşmayı imzaladı.

İki firma arasında seri üretim için uzun dönemli işbirliği anlaşması 18 adet tankın 2 yıl içerisinde üretimini kapsıyor.

Endonezya ve Türkiye arasında imzalanan savunma sanayi iş birliği anlaşması kapsamında FNSS ve PT Pindad Kaplan MT (Harimau) Orta Ağırlık Sınıfı Tank Prototip geliştirme çalışmalarına 2015 yılı sonunda başlandı ve 2018 yılı itibarıyla tamamlandı.

Yaklaşık 3 yıldan daha kısa bir süre içinde teknoloji transfer modeli ile aracın tasarımı, geliştirmesi ve 2 prototipin üretimi tamamlandı, üretilen prototipler hem Türkiye’de hem de Endonezya’da Endonezya Ordusu ve Savunma Bakanlığı tarafından çok kapsamlı ve zorlu testlere tabi tutuldu.

Kaplan MT (Harimau) bu testleri başarı ile tamamlayıp Endonezya Ordusu tarafından sertifikasyon verilen ilk orta ağırlık sınıfı tank olarak seri üretime hak kazandı.

Bu özelliğiyle dünya pazarında bir kullanıcı tarafından kalifiye edilerek sertifikalandırılan tek orta ağırlık sınıfı tank özelliğini taşıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.