“KARGU” teslimatı tam gaz

“KARGU” teslimatı tam gaz

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ (STM) tarafından geliştirilen 105 adet Döner Kanatlı Vurucu İHA Sistemi Kargu teslim edildi.

TÜYAP’ta düzenlenen 14. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF’19) kapsamında STM standında teslimat töreni düzenlendi.

Törende, Savunma Sanayii Başkanlığı’na (SSB) İHA Dairesi ile “Anayurt Güvenliğine Yönelik Özel Maksatlı Teçhizat ve Hizmet Alımı Sözleşmesi, 5. ÖMT Paketi EK-C Lahika-70 Teslimatları” kapsamında 105 adet Döner Kanatlı Vurucu İHA Sistemi Kargu’nun teslimatı gerçekleştirildi.

‘Dağ başındaki gözlem kulesi‘ ve ‘Atmaca’ anlamlarına gelen KARGU, yüksek performanslı seyrüsefer ve hareketli hedeflere yönelik kamikaze özellikleri ile öne çıkıyor. Gece-gündüz operasyonel faaliyetler için geliştirilen döner kanatlı Kargu, operasyon sahasında çok kısa bir sürede göreve hazır hale getirilerek tali zararları en aza indirecek şekilde hassas vuruş yapabiliyor. Otonom veya uzaktan kumanda ile kullanılabilen 6,3 kilogram ağırlığındaki Kargu’nun mühimmatı da arazide kolaylıkla değiştirilebiliyor.

KARGU, bin metre azami irtifaya, 72 kilometre/saat hıza çıkabiliyor. Lazer mesafe bulucu, görev iptal, acil imha gibi özellikleri de bulunan 5 km menzili olan dronun, asimetrik harp ve sınır güvenliği alanlarında ön plana çıkması bekleniyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.