Türkiye sonar alanındaki birikimini YAKAMOS 2020 ile geleceğe taşıyacak

Türkiye sonar alanındaki birikimini YAKAMOS 2020 ile geleceğe taşıyacak

Meteksan Savunma tarafından Ada Sınıfı Korvetlerden sonra şimdi de İ-Sınıfı Fırkateynler için geliştirilen yeni sonar sistemi YAKAMOS 2020 ilk kez IDEF 2019 fuarında sergileniyor.

YAKAMOS sonarı, Türk Deniz Kuvvetlerinin envanterinde bulunan; TCG HEYBELİADA (F-511), TCG BÜYÜKADA (F-512) ve TCG BURGAZADA (F-513) korvetleri üzerinde, operasyonel olarak başarıyla görev yapıyor. YAKAMOS 2020 ise mevcut YAKAMOS ile edinilmiş saha tecrübesini, başarısı kanıtlanmış algoritmaları ve sonar operatörlerinin alıştığı arayüzleri koruyarak, bir dizi teknolojik ve mimari yenilik getirecek.

Daha kompakt, daha yetenekli, daha modüler ve kolayca uyumlandırılabilir yazılım ve donanım mimarisi ile YAKAMOS 2020, değişen teknolojiye ve değişen akustik ortam koşullarına kolayca adapte edilebilecek ve dünya pazarındaki rakiplerinin önüne geçecek yeteneklere sahip olacak şekilde geliştirildi.

Güç modüllerindeki verimliliğin arttırılması sayesinde, daha uzun süre yüksek performans ile çalışabilecek olan sistem, sensör mimarisinde yapılan güncellemeler sayesinde de olası tehditleri çok daha uzun mesafelerden tespit edebilecek. IDEF 2019 fuarındaki ziyaretçileri, Meteksan Savunma standında, YAKAMOS 2020’nin ıslak taraf biriminin (wet-end) ölçekli modelini; gemi içi birimlerinden konsolun ise kendisini görme fırsatını yakalayacak.

Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Alparslan: “Türkiye’nin sualtı akustiği mükemmeliyet merkezi olarak, YAKAMOS 2020’yi; kullanıcı ihtiyaçlarını, değişen tehditleri, gelişen teknolojiyi ve gerçekleştirdiğimiz Ar-Ge çalışmalarının sonuçlarını göz önüne alarak geliştirdik. YAKAMOS 2020, bir anda ortaya çıkmış bir sistem değil. Yaşayan bir sistem olarak değerlendirdiğimiz YAKAMOS için, sanayileştirme çalışmalarının en başından beri bir ürün stratejisi belirledik. Sistemi sürekli geliştiriyor ve sonara kazandırdığımız her türlü yeni yeteneği, diğer gemilerdeki mevcut sürümlere de uyguluyoruz. Bu çalışmaları, MİLGEM gemilerinin uzun vadeli ömür devri yönetimi kapsamında, lojistik desteklenebilirliğini gözeterek yapıyoruz. YAKAMOS ürün hattı, bu yaklaşımla dünyada çok az ülkenin eriştiği, Teknoloji Hazırlık Seviyesi THS-9 olan bir sistem. YAKAMOS 2020 de, bu stratejinin bir ürünü. YAKAMOS 2020’nin, İ sınıfı fırkateynler için seçilmesi durumunda, YAKAMOS ürün hattı sürekli gelişen, olgunlaşan bir teknoloji olacak.”

YAKAMOS ile ilgili bir diğer önemli gelişme, Pakistan’ın da envanterine katacağı MİLGEM korvetleri için, YAKAMOS sonarını seçmesi oldu. Böylece YAKAMOS, uluslararası arenada rekabet edebilir bir ürün olduğunu da gösterdi. Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Alparslan, bu gelişmenin, dost ve müttefik ülke Pakistan açısından da çok önemli olduğuna dikkat çekiyor: “Bu projede, Pakistan Deniz Kuvvetlerine çok yetkin bir sonar sunacağız; ayrıca, teknoloji transferi kapsamında, Pakistan savunma ve havacılık sanayisi ile yakın bir iş birliğine gireceğiz. YAKAMOS’u sürekli geliştiriyoruz ve Pakistan’a teslim edeceğimiz sonarlar da tüm bu gelişmeleri bünyesinde barındıran, en güncel sistemler olacak. YAKAMOS’un teslim edilmesi ile birlikte, Pakistan ile uzun ve katma değer yaratan bir ortaklığa daha adım atmış olacağız ve o günün gelmesini sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.