TÜBİTAK SAGE ve ROKETSAN yerli ve milli ‘Tapa Komplesi’ geliştirecek

TÜBİTAK SAGE ve ROKETSAN yerli ve milli ‘Tapa Komplesi’ geliştirecek

TÜBİTAK SAGE ve ROKETSAN TST-101 Tapa Komplesi geliştirme konusunda iş birliği protokolü imzaladı.

IDEF 2019 savunma sanayi fuarında gerçekleştirilen anlaşmaya ROKETSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk Yiğit, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TÜBİTAK SAGE Müdürü Gürcan Okumuş ve ROKETSAN Genel Müdürü Selçuk Yaşar imza attı.

Anlaşma kapsamında, TÜBİTAK SAGE tarafından tasarlanan ürünün en kısa sürede geliştirme süreci tamamlanarak kalifikasyon sürecine geçilecek. Sonrasında ROKETSAN bünyesinde faaliyet gösteren Tapa Teknoloji Merkezi’nde üretim hattı kurulacak ve ürünün pazarlama, satış faaliyetleri ROKETSAN tarafından yürütülecek.

İmzalanan protokolle, yurt dışına bağımlı olunan bu üründe yerlileşmenin sağlanacağını ve bu durumun cari açığa olumlu etki edeceğini düşündüğünü belirten TÜBİTAK SAGE Müdürü Gürcan Okumuş; uçaktan atılan mühimmatta kullanılan ve tamamen yurt dışına bağımlı olunan bir ürünün bu iş işbirliği sayesinde yerlileştirildiğini de sözlerine ekledi.

TST-101 Tapa Komplesi; Mk-80 serisi uçak bombaları, SOM, SOM-J füzeleri ve Nüfuz Edici Bomba gibi mühimmat sistemlerinde kullanılmak üzere geliştirilen elektromekanik tapa ve tapa başlatıcısını içeren tapa komplesidir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.