VESTEL Savunma IDEF 2019’da iddiasını konuşturdu

VESTEL Savunma IDEF 2019’da iddiasını konuşturdu

Vestel Savunma, yeni füze sistemi entegre edilmiş KARAYEL-SU insansız hava aracı ve yakıt pili teknolojilerini IDEF’19’da sergiliyor.

ROKETSAN tarafından üretilen mini akıllı mühimmat MAM-L ve MAM-C entegre edilen KARAYEL-SU insansız hava aracı, kompozit yapısı üzerinde bulunan alüminyum ağ örgüsü sayesinde, yıldırım koruma özelliğine sahip. Buzlanma şartları ile karşı karşıya kalındığı durumlarda bunu otomatik olarak tespit edip faaliyete geçen ‘Buz Giderme Sistemi’ kullanılıyor. Bu özelliğiyle KARAYEL, her türlü hava koşullarına karşı dayanıklılık gösterip, çetin hava koşullarında üstün performans sergiliyor.

Havadan keşif ve gözetleme yapmak amacıyla taşıdığı kamera sistemi ile hedefi tespit ve teşhis edip üzerindeki işaretleyici sistemler ile lazer güdümlü mühimmatları yönlendirme kabiliyetine sahip olan Karayel eksi 40 dereceden artı 55-60 dereceye ulaşan zorlu koşullarda başarıyla uçabiliyor.

Vestel Savunma Genel Müdürü Öner Tekin; ” Yaklaşık olarak 15 yıldır yakıt pilleri teknolojileri üzerinde çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalar sonucunda yeni bir yakıt pili prototipi ortaya çıktı. Şu an da bu yakıt pili çözümleriyle enerji ihtiyacının olduğu her platformda yakıt gücü geliştirecek bir yetkinliğe ulaştık.”

“Önümüzdeki dönemde gerek savunma sanayi sektöründe gerek diğer sektörlerde kara, hava, deniz araçları ve evlerde kullanılabilecek yakıt pillerini yapabilecek seviyeye ulaştık. Bu yakıt pilleri sayesinde daha temiz ve daha verimli enerji kullanmış oluyorsunuz. Yani verimli ve yenilenebilir bir enerji kullanmış olacağız.” dedi.

Tekin ayrıca, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’na zırhlı araçlar için prototip ürün teslimatı yaptıklarını da ifade etti.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.