TCG Anadolu suyla buluştu

TCG Anadolu suyla buluştu

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinde yer alan en büyük deniz platformu olacak olan TCG ANADOLU su ile buluştu. 

İstanbul Tuzla’da Sedef Tersanesi tarafından inşa edilen Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) TCG Anadolu ilk kez suya kavuştu.

Sedef Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan “İlk kaynağını 30 Nisan 2016’da yaptığımız geminin gövdesinin inşasını tam iki yıl sonra tamamladık. Bir ay içinde deniz testlerini yapmaya başlayacağız. 2020 sonunda ya da 2021 başında yani planlanandan bir yıl önce donanmamıza teslim edeceğiz” dedi.

Tam yüklü deplasmanda 27,436 ton ağırlıkta ve 231 metre boyunda olacak olan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu, 1 Amfibi tabur ile gerekli muharebe ve destek araçlarını ana üs desteği olmadan kriz bölgelerine taşıyabilecek, havuzunda taşıyacağı çıkarma araçları ile çıkarma operasyonlarına katılabilecek ve envanterdeki en ağır NATO helikopterleri ile dönebilen rotorlu Osprey hava araçlarının gece ve gündüz operasyon yapmasına olanak sağlayacak bir uçuş güvertesine sahip olacak.

Ayrıca, F-35B gibi dikey iniş ile kısa mesafede kalkış yapabilecek taktik uçakların da konuşlanabileceği TCG Anadolu; Türkiye’nin bölgesel güç aktarım kabiliyetini, orta ölçekli küresel güç aktarımına çevirebilecek. TCG Anadolu, ameliyathane, röntgen cihazları, diş tedavi üniteleri ile yoğun bakım ve enfeksiyon odaları dahil en az 30 yatak kapasitesine sahip bir revir/hastaneye sahip olacak ve insani yardım operasyonlarında Hastane Gemisi olarak görev yapabilecek.

Fotoğraf: instagram.com/cnr_s
Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.