ABD İran’a karşı Patriot’ları gönderiyor

ABD İran’a karşı Patriot’ları gönderiyor

İran’la gerilimin artması sebebiyle uçak gemisi USS Abraham Lincoln ve B-52 bombardıman uçaklarını bölgeye gönderen ABD son olarak Ortadoğu’ya Patriot hava savunma sistemleri konuşlandıracak.

ABD’nin bölgeye gönderme kararı aldığı Nimitz sınıfı uçak gemisi USS Abraham Lincoln ve ona bağlı görev gücü Perşembe günü Süveyş Kanalı’ndan geçmiş ve ABD Donanması da sosyal medya hesabından uçak gemisinin fotoğraflarını paylaşmıştı.

ABD basınına bölgeye B-52 bombardıman uçakları ve F-15 savaş uçaklarının da gönderildiği haberi yansımıştı. Patriot hava savunma sistemlerinin konuşlandırılması adımı da bu askeri hamlelerin ardından geldi.

Pentagon’un sitesinde yer alan açıklamada, USS Arlington savaş gemisinin ve Patriot hava savunma bataryasının, daha önce bölgeye gönderilen USS Abraham Lincoln uçak gemisi ve bir bombardıman görev gücüne katılmak üzere gönderildiği belirtilirken; Savaş gemisi ve hava savunma bataryasının, İran’ın bölgede ABD güçlerine ve çıkarlarına karşı saldırgan operasyonlarda bulunma isteğinin artmasına yönelik gönderildiğine değinildi.

ABD’li yetkililer İran’dan bölgedeki ABD güçlerine ya da unsurlarına yönelik tehdit konusunda ellerine güvenilir bir istihbaratın ulaştığını söylemiş ancak tehdide ilişkin başka ayrıntı vermemişti. ABD basınına yansıyan bazı haberlerde istihbaratın İsrail üzerinden geldiği ve bu istihbarata göre İran’ın balistik füzeleri deniz yoluyla bir yerden bir yere naklettiği iddia edilmişti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo İran ile savaş istemediklerinin mesajını vermiş ancak “Tahran’daki rejim, kendileri ya da vekilleri tarafından ABD’nin çıkarlarına ya da vatandaşlarına yapılacak her saldırıya hızlı ve kararlı şekilde karşılık vereceğimizi anlamalı” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: Amerikanın Sesi/DHA
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.