Türk Donanmasında “ATMACA” dönemine doğru

Türk Donanmasında “ATMACA” dönemine doğru

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçları kapsamında geliştirilen ve Türkiye’nin ilk deniz füzesi olma özelliğini taşıyan ATMACA gemisavar füze sisteminin 1-1,5 yıl içinde hizmete girmesi planlanıyor.

Roketsan mühendislerince geliştirilen ve Savunma Sanayii Başkanlığı ile 29 Ekim 2018’de imzalanan sözleşmeyle seri üretim hattı kalifikasyon çalışmaları süren ATMACA’nın ilk olarak MİLGEM korvetlerine entegre edilmesi ve yakın bir zamanda atışlı testlerin gerçekleştirilmesi planlanıyor.

ATMACA Projesi, Deniz Kuvvetlerinin MİLGEM platformlarında konuşlandırılacak gemiden gemiye seyir füzesi ihtiyacına yönelik başlatıldı. ATMACA füzeleri Roketsan, atış kontrol sistemleri ve diğer ekipmanlar Aselsan tarafından yerli imkânlarla geliştirildi. Füzelerin seri üretimleri Roketsan, atış kontrol sistemi ile gerekli donanım ve yedek malzemelerin üretimleri Aselsan tarafından gerçekleştiriliyor.

Türkiye'nin ilk deniz füzesi seri üretime geçiyor-Atmaca-füze

Dünyadaki benzerlerinden çok daha ileri bir teknolojiye sahip olan ve hem kara, hem de su üstü hedeflere karşı kullanılabilecek ATMACA’nın envantere katılması ile Türk Deniz Kuvvetleri’nin su üstü ve sualtı unsurları tarafından kullanılan ABD’li Boeing firması ürünü Harpoon gemi savar füzesine olan bağımlılığı ortadan kalkacak.

Deniz yüzeyine 3 metre mesafede uçarak düşman gemilerini imha edebilecek kabiliyete sahip olan ATMACA füzesinin menzili 200+ km, uzunluğu 4,8 m, ağırlığı 800 kg, harp başlığı ağırlığı ise 250 kg’dir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.