“ATEŞ” sınıra yaklaştırmayacak

“ATEŞ” sınıra yaklaştırmayacak

Katmerciler ve ASELSAN işbirliğiyle hayata geçen Zırhlı Mobil Sınır Gözetleme Aracı Ateş’in 20 adetlik ilk partisi İçişleri Bakanlığı’na törenle teslim edildi.

Ankara’da ASELSAN tesislerinde gerçekleştirilen ve Katmerciler Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Katmerci’nin de hazır bulunduğu törene, İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Faruk Kaymakçı, Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, AB-Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Gabriel Munuera Vinals ile ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün katıldı.

Devir-teslim töreninin ardından bir açıklama yapan Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Katmerci, Türk savunma sanayinin dinamik gücü Katmerciler için Ateş’in gurur verici bir proje olduğunu söyledi.

Katmerciler ile ASELSAN’ın güçlerinin birleşimiyle ortaya çıkan zırhlı mobil sınır güvenlik aracı Ateş’ten toplam 57 adet üretileceğini ve tamamının bu yıl içinde teslim edileceğini belirten Katmerci, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sınır güvenliği konusunda ileri teknolojinin tüm imkanlarının seferber edildiği özgün bir araç geliştirdik. İki şirketin yetkinliklerinin sinerjisini ortaya koyan bu projede ülkemizin teknoloji lideri şirketlerinden ASELSAN ile birlikte çalışmaktan büyük memnuniyet duyduk.

Katmerciler her zaman girişimci, yenilikçi, öncü bir şirket olmuştur. Hiçbir zaman mevcutla yetinmedik. Hep daha iyisini yapmaya gayret ettik. Ülkemiz savunma ve güvenlik sektöründe güçlü bir üretim ve çözüm ortağı olma yolunda güvenle ilerliyoruz.

İki hafta önce düzenlenen IDEF’19 Uluslararası Savunma Fuarında, tıpkı Ateş gibi, üstlenici firma olarak yeni geliştirdiğimiz bir diğer araç olan Kriminal İnceleme Aracımız KIRAÇ’ın Türkiye lansmanını yapmıştık. Bu lansmanın hemen ardından, güzel bir törenle Ateş’i bakanlığımıza teslim etmekten büyük mutluluk duyuyoruz. AB sınırlarımız artık Ateş ile çok daha güvenli hale gelecek. Savunma sektörünün dinamik gücü olarak, yenilikçi ve yaratıcı projelerle sektörümüze, Silahlı Kuvvetlerimize ve Emniyet Güçlerimize katkı sunmaya devam edeceğiz.”

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün törende, sınırlara yönelik askeri tehditlerin önlenmesini öngören geleneksel sınır güvenlik anlayışının zamanla değişerek küresel anlamda daha etkin olmak isteyen devletlerin sınır politikalarında yumuşamasına neden olduğunu ifade etti. Görgün, “Sınır güvenliği, devleti korumaya dönük referanstan, vatandaşın korunmasına yönelik bir anlayışa yönelmeye başladı” dedi. Görgün, günümüz şartları, sistemlerin bir arada çalışabildiği entegre sınır güvenlik sistemlerine olan ihtiyacın katlanarak arttığını, artan tehdit, dikkate alınması gereken sınır güvenliği mevzuatlarının değişen şartlara göre revizyona uğraması gerektiğini ve sınır güvenlik sistemlerinde insan faktörü azalacak ve “Akıllı Sınır Güvenliği” yaklaşımının gelecekte hakim olacağını  ifade etti.

Görgün “ Bu projede de olduğu gibi, ASELSAN olarak ülkemizin Avrupa Birliği hedefleri doğrultusunda hem AB, hem de NATO standartlarında tasarım ve üretimlerimizi gerçekleştirmekteyiz. İleriye dönük çalışmalarımız arasında hızlı ve minimum insan katkısı ile sınır kapılarından geçişi sağlamak amacıyla yüz tanıma sistemleri dahil biyometrik sistemlerin geliştirilmesi gibi projelerimiz yer almaktadır” dedi.

Ateş: Sınır Güvenliğinde İleri Teknoloji

Avrupa Birliği IPA Çerçeve Anlaşması ile fonlanan ve Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı, Merkezi Finans ve İhale Birimi (İdare) tarafından koordine edilen, tüm Avrupa Birliği ve aday ülkelere açık olan, Trakya sınırında kullanılmak üzere Sınır Güvenlik Sistemleri tedarikine yönelik ihalede, Aselsan fiyat/performans olarak en iyi teklifi vererek birinci olmuştu. İhale sonrasında teknik ve idari değerlendirmelerde de başarılı olarak idare ile toplam 29.6 milyon avro tutarında iki adet sözleşme imzalamıştı.

Mobil Sınır Güvenlik Aracı ATEŞ, Katmerciler’in 4×4 HIZIR aracı üzerinde geliştirildi. HIZIR’ın bütün üstün özellikleri korunurken sınır güvenliğinde kullanılmak amacıyla ASELSAN’ın yüksek teknolojiye sahip keşif ve gözetleme sistemleri araca entegre edildi. İleri teknolojik özelliklerinin yanı sıra yüksek balistik ve mayın korumasıyla ön plana çıkan bir araç üzerinde yer alan Aselsan SECANS Güvenlik Yönetim Yazılımı, Acar Kara Gözetleme Radarı ve Şahingözü-OD Elektro-Optik Sensör Sistemleri ile 40 km’lik bir mesafeye kadar gece/gündüz olumsuz hava koşullarında insan veya araç tespiti yapabiliyor. Ayrıca, Atış Yeri Tespit Sistemi SEDA ile tespit edilen keskin nişancı atışı sayısal harita üzerinde koordinatlarıyla belirlenerek termal kamera ile gözetlenebiliniyor ve takip altına alınabiliniyor.

Yüksek mayın koruması sağlayan V-Tipi monokok gövdeye sahip 400 beygir gücündeki ATEŞ’te toplam altı personel görev yapıyor.

Maksimum hızı 120 km olan ATEŞ’in menzili 700 km. Yüzde 30’luk yan eğimde yol alabilen yüzde 60’lık yokuşları tırmanabilen araç 1 metrelik sudan geçebiliyor, 45 cm’lik dik engelleri ve 100 cm’lik hendekleri aşabiliyor. Karın altı yüksekliği 41 cm olan aracın dönüş yarı çapı 9 metre. Tam kapasite ağırlığı ise 16 tona ulaşabiliyor.

KBRN hava filtre sistemine ve hidrolik kurtarma vincine sahip ATEŞ’te, otomatik yangın söndürme ve infilak bastırma sistemi ile bağımsız süspansiyon ve diferansiyel kilitleri bulunuyor. Hidrolik direksiyonlu aracın lastikleri patlak-gider özelliğindedir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.