Dünden Bugüne ANKA

Dünden Bugüne ANKA

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin keşif, gözetleme, hedef, teşhis ve tespit ihtiyacını karşılamak üzere ihtiyaç duyulan milli bir İHA Sisteminin geliştirilmesi amacıyla Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından yürütülen ANKA projesinin hikayesi…

2004 yılı Aralık ayında imzalanan Özgün TİHA (MALE) Geliştirme Programı Sözleşmesi’nde belirtilen gereksinimler doğrultusunda tasarım çalışmaları başlatıldı. Sistem gereksinimlerinin 2007 yılının Ekim ayında imzalanan sözleşme değişikliği ile netleştirilmesinin ardından geliştirme çalışmalarına hız verildi. 2010 yılının Temmuz ayında hangardan çıkarılan ve “ANKA” ismini alan İHA sistemimiz Blok-A versiyonu ile yine aynı yılın Aralık ayında ilk test uçuşunu gerçekleştirdi.

Geliştirme testleri tamamlanan ANKA Blok-A sisteminin kabulleri Şubat 2013’te başarıyla gerçekleştirildi. 2013 yılı Mayıs ayında ANKA Blok-A sistemi üzerinden yerli ASELFLIR -300T kamerası ile, Roketsan tarafından üretilen cirit füzesinin atışları yapılarak ülkemizde ilk kez silahlı İHA sisteminin gösterimi gerçekleşti ve Ekim 2013’te de bu sistemin kabulleri yapıldı.

Başkan Demir: Türkiye İHA alanında birinci ligde-anka-s-uydu

Aynı ay Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın stratejik ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla başta uydu haberleşmesi ve milli sertifiye aviyonik sistemleri olmak üzere daha da üstün kabiliyetlerle üretilecek olan ANKA-S sistemi seri üretim sözleşmesi imzalandı.

"ANKA" Ege ve Akdeniz semalarını gözetleyecek-anka

Paralelde ANKA geliştirme çalışmaları hız kesmeden sürdürülerek, Blok-A sisteminin performansının artırılmasıyla elde edilen ANKA Blok-B prototip sisteminin ilk uçuşu Ocak 2015’te icra edildi. Üzerine entegre edilen milli kamera ve milli radar sistemi SARPER ile birlikte ANKA Blok B sistem kabulleri Ekim 2016’da başarıyla tamamlandı. Mart 2016’da ANKA Blok-B Sistemi, 26 saat 20 dakika havada kaldığı ve 30.393 feet irtifaya ulaştığı uçuşla Türkiye’de geliştirilen İHA’lar arasında en yüksek irtifa ve en uzun uçuş süresi rekorlarının da sahibi oldu.

TAI'den yerlileştirme atağı-anka

Nisan 2016’da Kara Kuvvetleri Komutanlığı himayesinde operasyonel kullanıma giren Blok-A sistemini, Mart 2017’de Jandarma Genel Komutanlığı himayesinde görev uçuşlarına başlayan Blok-B sistemi takip etti. Aynı yılın Nisan ayında ANKA Blok-B sistemi üzerine Roketsan MAM-L güdümlü bombaların entegrasyonu da yapılarak, silahlı görev kabiliyeti kazandırıldı.

ANKA Blok-B ile aynı yüksek performansa sahip ANKA-S sisteminin de paralelde tasarım aşamaları sonlandırılarak üretim faaliyetlerine başlandı. Eylül 2016’da ANKA-S sistemi ilk uçuşunu icra etti. Yeni nesil hava aracı ve yer sistemleri mimarisini içeren ANKA-S sisteminin yoğun test ve kalifikasyon faaliyetlerine başlandı.

Temmuz 2017’de ANKA’nın kabiliyetleri TÜRKSAT uydusunun gücüyle buluştu. ANKA-S sistemi TÜRKSAT 4B uydusu üzerinden kontrol edilerek uydudan kontrol edilebilen ilk insansız hava aracı oldu.

Kullanıcı ile birlikte binden fazla gereksinimin test edildiği doğrulama faaliyetleri tamamlanarak Ocak 2018’de ANKA-S sistemi Hava Kuvvetleri envanterine girdi.

Yıl içerisinde diğer kabul testlerini tamamlayan sistemler ile birlikte bugün, toplamda 19 adet ANKA, envanterdeki görevlerini başarıyla yerine getirmeye devam ediyor.

Kaynak: TUSAŞ
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.