Ejder ve Yörük Macaristan’da

Ejder ve Yörük Macaristan’da

Sovyetler döneminden kalma askeri teçhizatını NATO standartlarına yükseltmeye çalışan Macaristan hizmetteki ve tedarik edeceği araçları “Ulusal Savunma Günü” etkinlikleri kapsamında sergiledi. Bu araçlar arasında Nurol Makina tarafından geliştirilen Ejder Yalçın ve Yörük aracı da yer aldı.

Budaörs Havaalanı’nda düzenlenen “Ulusal Savunma Günü” kutlamalarında üzerlerinde Macaristan bayrağı ile sergilenen Ejder Yalçın ve Yörük araçlarına askeri yetkililer ve sivil halk yoğun ilgi gösterdi.

Macaristan, Türk güvenlik güçleri başta olmak üzere beş farklı ülkede görev yapan Ejder Yalçın’ı tercih eden altıncı, Katar’a satışı yapılan Yörük aracının ise ikinci kullanıcısı oldu.

Yürüyen kale “Ejder Yalçın”

Ejder Yalçın, askeri birlikler ile güvenlik güçlerinin meskûn mahal ve kırsal alanlar da dahil olmak üzere her türlü bölgede harekat ihtiyaçlarına cevap vermek üzere geliştirilen yüksek koruma ve hareket kabiliyetine sahip, harekât sahasında kendini kanıtlamış özgün bir platformdur.

4 ton taşıma kapasitesi ve özgün araç kontrol yazılımı sayesinde farklı faydalı yükler entegre edilebilmekte ve bu sayede Ejder Yalçın 4×4 platformu farklı uygulamalara yönelik olarak özelleştirilebilmektedir. Ejder Yalçın 4×4, yüksek torka sahip dizel motoru ve tam bağımsız süspansiyon sistemi ile yüksek arazi performansı sunuyor.

Yüzde 60 meyilli arazide tırmanabilen zırhlı aracın lastikleri patlak gider özelliği taşıyor. Ayrıca, tüm tekerlerde çift salıncaklı tam bağımsız süspansiyon sistemi de bulunuyor. 14 ton ağırlığında olan ve 120 km hıza çıkabilen aracın menzili ise 700 km.

Koruma seviyesi, mobilite ve faydalı yük taşıma kapasitesi ile sınıfının lideri konumunda bulunan EJDER YALÇIN’ın farklı konfigürasyonları arasında; Patlayıcı İmha Aracı, Hava Savunma Aracı, Komuta- Kontrol Aracı, Muharebe Aracı, KBRN Keşif Aracı, Personel Taşıyıcı, Mayın/EYP Tespit-İmha Aracı, Zırhlı Ambulans ve Sınır Gözetleme ve Güvenlik Aracı yer alıyor. Nurol Makina, uluslararası kullanıcıları ile imzaladığı sözleşmeler doğrultusunda, aracın farklı konfigürasyonları ile ilgili çalışmalarına yoğun olarak devam ediyor.

Hız, güç, “YÖRÜK”

İlk olarak Katar Özel Kuvvetleri bünyesinde hizmet verecek olan YÖRÜK, özellikle eklemeli zırh ve mobilite kabiliyetleri ile rakiplerinin önüne geçiyor. Herhangi bir zırh plakası eklenmemiş hali ile Seviye 1 balistik korumaya sahip olan YÖRÜK’ün koruma seviyesi, farklı zırh plakalarının eklenmesi ile Seviye 4’e kadar çıkartılabiliyor. Görev gereksinimlerine göre aracın koruma seviyesini değiştirmek isteyen kullanıcının, söz konusu zırh plakalarını araca takıp sökmesi için, özel bir donanıma ihtiyacı da yok. Hatta bu işlem, saha şartlarında bile bulunabilen standart gereçlerle kısa sürelerde yapılabiliyor. Balistik koruma seviyesindeki bu değişiklikler, aracın camları için de geçerli.

İhtiyaca göre farklı silah sistemlerinin entegre edilebileceği YÖRÜK, düşük silueti, kısa dönüş yarıçapı ve yüksek sürati ile keşif-gözetleme görevlerinde ve meskûn mahal operasyonlarında da fark yaratıyor. Ağırlık merkezi alçakta olan ve kullanıcıya üstün bir yol tutuş sunan aracın 140 km/saat olan azami hızı, kendi sınıfında, en üst segmentte yer alıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com 
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.