‘ALKA’ kuş uçurtmadı

‘ALKA’ kuş uçurtmadı

Yenilikçi silah sistemlerine yönelik çalışmalarını sürdüren Roketsan’ın ilk kez IDEF 2019 fuarında tanıttığı ALKA Yönlendirilmiş Enerji Silah Sisteminin testleri sürüyor. Savunma Sanayii Başkanı  İsmail Demir’in de katıldığı testlerde belirlenen hedefler ALKA tarafından imha edildi.

Savunma Sanayii Başkanı  İsmail Demir sosyal medya hesabından konuyla ilgili yaptığı paylaşımda, “Roketsan ziyaretimiz sırasında ALKA yönlendirilmiş enerji silah sisteminin testini başarıyla gerçekleştirdik. Emeği geçen tüm Roketsan personeline teşekkür ediyorum.” dedi.

Elektromanyetik enerjiyi ve lazer enerjisini belirli bir alana yönlendirebilen ALKA YESS, kullanıcıya sağladığı elektromanyetik karıştırma yeteneği ile tek veya sürü halindeki drone’ların işlevsel olarak engellenmesini; elektromanyetik ve lazer tahrip yeteneğiyle de drone’ların, drone sürülerinin ve el yapımı patlayıcıların (EYP’ler) güvenli mesafeden imha edilmesini olanaklı hâle getiriyor. Sistem, sahip olduğu elektromanyetik karıştırma sistemi (EKS) ve lazer tahrip sistemi ile geliştirme çalışmaları sürdürülen elektromanyetik tahrip sistemi (ETS) sayesinde, kullanıcıya üç kademeli bir savunma yeteneği kazandırıyor.

Gelişen teknoloji ile birlikte, tehdit tipleri de değişiyor ve bu değişim, yeni tür savunma silahlarının kullanımını gündeme getiriyor. Örneğin, askerî kullanımının yanı sıra ticari ve sivil kullanımı da giderek artan drone’lar, terör eylemlerinde de giderek artan bir sıklıkta kullanılmaya başlandı. Otonom uçuş yeteneği kazandırılmış, karıştırmaya karşı daha dayanıklı hale getirilmiş ve sürü algoritmaları ile desteklenmiş düşük maliyetli drone’lara ilave olarak, EYP düzenekleri de önemli bir tehdit olarak günümüz çatışmalarında kendini gösteriyor.

Geleneksel ateşli silahlar ile savunma; oluşabilecek harici hasar, gereken cephane ve uzman personel ihtiyacı nedeniyle drone tehdidine karşı her zaman uygulanamıyor. Dünya çapındaki eğilimlere bakıldığında da bu yeni tehdide karşı, yenilikçi savunma sistemlerinin kullanımının yaygınlaştığı görülüyor. Benzer şekilde, EYP tehdidi ile mücadele de yenilikçi çözümler gerektiriyor. Bu kapsamda, EYP’lere, drone’lara ve özellikle de drone sürülerine karşı savunma için en maliyet etkin çözümün YESS kullanımı olduğu değerlendiriliyor.

ALKA YESS, yönlendirilmiş enerjiyi hedef üzerinde yüksek hassasiyetle yoğunlaştırdığından, hedefi istenen noktasından vurabiliyor ve bu sayede, harici hasar oluşmasının da önüne geçiliyor. Işık hızında reaksiyon gösteren ve gece ve gündüz şartlarında kullanılabilen sistemin atım başı maliyeti ise klasik mühimmatlara göre çok daha düşük.

Otonom drone’lar, casus drone’lar, patlayıcı taşıyan drone’lar, sürü insansız hava aracı (İHA) saldırıları ve EYP’ler gibi farklı özelliklerdeki tehditleri bertaraf edebilen ALKA YESS, kullanıcı ihtiyaçlarına göre, mobil veya sabit olarak kullanılabiliyor. Mobil sistem, intikal halindeki veya sahada konuşlu birliklerin savunması ile meskûn mahal operasyonları için; sabit sistem ise karargâh, üs-liman, kalekol vb. kritik tesislerin nokta hava savunması için ideal bir çözüm olarak değerlendiriliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.