‘Erciyes 2019’ tatbikatı sona erdi

‘Erciyes 2019’ tatbikatı sona erdi

Yedi dost ve müttefik ülkenin katılımı ile 06-23 Mayıs 2019 tarihleri arasında icra edilen Erciyes-2019 Tatbikatı başarılı şekilde tamamlandı.

Kayseri’de konuşlu 1.Komando Tugay Komutanlığı tarafından İncesu ilçesi yakınlarındaki Şehit Teğmen Hasan Bak Atma ve Atlama Sahası’nda düzenlenen tatbikata ABD, İtalya, Romanya, Gürcistan, Azerbaycan, Pakistan ve Katar’dan askeri personel ile gözlemciler de katıldı.

Gece başlayan ve hava indirme operasyonuyla sona eren tatbikat senaryosu kapsamında 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığından havalanan C-130 ve C-160 tipi nakliye uçaklarındaki 120 paraşütçü komando, bölgeye indirme yaptı.

Paraşütle atlayan komandolar, temsili düşman muharebe merkezine operasyon düzenledi. Teröristlerden arındırılan bölgede bir hedef Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) ile vuruldu. Bölgenin kontrol altına alınmasının ardından AFAD ve Kızılay görevlileri, insani yardım için alana helikopterle getirildi.

Düşman bölgesine helikopterle indirilen toplarla ise bölgenin hakim noktasındaki hedefler vuruldu.

Son olarak 8 ülkenin bayrağıyla yapılan saygı atlayışıyla tatbikat tamamlandı.

Tatbikatı 4. Kolordu Komutanı Korgeneral Ali Sivri, Kayseri Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ercan Teke’nin yanı sıra askeri yetkililer ve 33 ülkeden 39 askeri ateşe izledi.

Tatbikatta 99’u yabancı olmak üzere 895 asker yer aldı. 67 farklı türde askeri araç ve 354 değişik cins ve çapta silah kullanıldı. Biri katılımcı ülkeden 7 nakliye uçağı, 2 taarruz helikopteri, 6 genel maksat helikopteri ve 2 yük helikopteri olmak üzere 17 hava aracı tatbikata katıldı.

www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.