Almanya’dan İsrail’e hayalet gemi

Almanya’dan İsrail’e hayalet gemi

İsrail Donanmasının Almanya’da inşa edilen SA’AR 6 korvetinin adı ThyssenKrupp Marine Systems’in Kiel’deki tersanesinde 23 Mayıs’ta gerçekleştirilen bir törenle INS Magen olarak belirlendi.

İsrail ve Alman yetkililerin katıldığı törende konuşan Thyssenkrupp Marine Systems CEO’su Rolf Wirtz, “İsrail’in güvenliğine katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz. Korvet, İsrail Donanması’nın bugüne kadarki en gelişmiş ve en büyük gemisidir” dedi.

İsrail ile Almanya arasında dört SA’AR 6 korvetin teslimine ilişkin sözleşme Mayıs 2015’te imzalandı. İlk geminin 2020 baharında geri kalan üç geminin ise 2021 yılından itibaren İsrail Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilmesi planlanıyor.

Yaklaşık 1.900 ton ağırlığa, 90m uzunluğa sahip geminin silah sistemleri arasında  su üstü hedeflere karşı 76mm Oto Melara Top, 16 adet Gabriel Güdümlü Mermi, asimetrik tehditler için iki Typhoon Silah İstasyonu, hava hedeflerine karşı 32 mermi kapasiteli Barak 8 Dikey Atılabilir Güdümlü Mermi Fırlatıcısı, C-Dome nokta savunma sistemi ve iki 324mm Üçlü Torpido Fırlatıcısı yer alacak.

Ayrıca gemi Aktif Dizinli S-Bant EL/M-2248 MFSTAR Radarın yanı sıra elektronik harp, siber savunma sistemleri ve tespit ve gözetleme araçlarıyla donatılacak.

Hangar alanında SH-60 tipi bir helikopteri taşıyabilecek olan INS Magen radar kesit alanı, akustik izi ve sualtı gürültüsü düşük olması nedeniyle hayalet gemi olarak adlandırılıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.