ANKA-S ‘Anadolu Ankası’na imzasını attı

ANKA-S ‘Anadolu Ankası’na imzasını attı

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Konya’daki 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’nda gerçekleşen ‘Uluslararası Anadolu Ankası -2019 Tatbikatı’nda Anka-S İnsansız Hava Aracı yeteneklerini başarıyla sergiledi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) sosyal medya hesaplarından, “TSK’nın ev sahipliğinde 7 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen “Anadolu ANKA’sı Tatbikatı’nda” ANKA’mız uydu kontrollü olarak katıldığı tatbikatta arama kurtarma, dost birliklere hedef işaretleme, keşif gözetleme harekatlarının da içinde bulunduğu görevleri başarıyla tamamladı.” bilgisini paylaştı.Dünden Bugüne ANKA-anka

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı envanterinde yer alan ANKA-S, 30.000ft irtifada 24 saat havada kalabiliyor. Aynı anda 6 adet Hava Aracının uydu üzerinden kontrol edilebildiği sistemin bilgi ve veri güvenliği en üst düzeye çıkarıldı. Tüm haberleşme sistemlerinde kriptolu veri iletimi sağlanarak, IFF ve Telsiz haberleşmesinde donanımsal kripto kullanıldı. ANKA-S, veri kaydı milli kriptolama çözümü ile korunan tam yedekli otomatik kalkış ve iniş sistemleriyle operasyon sahasındaki her türlü zorluğa hazır hale getirildi.

Başkan Demir: Türkiye İHA alanında birinci ligde-anka-s-uydu

Kalkış meydanından bağımsız acil durum üslerine iniş yapabilen ANKA-S link kaybı durumunda da tanımlı meydanlara tam otonom iniş kalkış sistemi ile iniş gerçekleştirebiliyor.

Ayrıca İHA, kamera güdümlü uçuş modu ve tam otonom uçuş özellikleriyle görev odaklı uçuş yapılabiliyor. Yeni nesil elektro optik/kızıl ötesi kamerayla teşhis, takip ve işaretleme görevlerinin icrası, MAK görevi ve telsiz rölesiyle hava-yer/yer-yer haberleşme desteği sağlanıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.