“BORA” Pençe Harekatı’nda

“BORA” Pençe Harekatı’nda

Irak’ın kuzeyindeki Hakurk bölgesinde dün başlatılan Pençe Harekatı’nda ROKETSAN mühendislerince geliştirilen BORA füzesi de kullanılıyor.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 27 Mayıs’ta başlatılan Pençe harekatının yeni safhasının planlandığı şekilde başarı ile devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, gece icra edilen hava hücum harekatıyla bölgeye indirilen komando birliklerinin, zor hava ve arazi şartlarına rağmen bölgede arama ve tarama faaliyetlerini başarıyla sürdürdüğü ifade edildi.

Diğer yandan harekatta Roketsan tarafından geliştirilen 280 km uzaklıktaki hedefi 1 metre sapmayla vurma yeteneğine sahip BORA füze sistemi de kullanılıyor.

610 milimetre çapa, 280 km menzile ve 2.500 kg ağırlığa sahip BORA füzesi, ordu etki sahası içerisinde yüksek öncelikli hedefler üzerinde yoğun ve etkili ateş gücü sağlıyor. Katı yakıtlı füze zamanında, doğru ve etkili ateş oluşturarak manevra birliklerine ateş desteği imkanı veriyor.
BORA füzesi, ataletsel güdüm sistemi veya küresel konumlama sistemi (KKS) destekli ataletsel güdüm sistemi sayesinde hedefleri hassas olarak vurabiliyor.

Füze, yalıtımlı pod içerisine yerleştirilerek pod içi füze konfigürasyonu olarak depolanıyor, taşınıyor ve fırlatılabiliyor.

Sistem, gece ve gündüz, her türlü hava ve arazi şartlarında, yüksek öncelikli hedefler üzerine yoğun ateş açarak manevra birliklerine etkin ateş desteği sağlıyor.

Sahip olduğu uzun menzil ve yoğun ateş açabilme yeteneğiyle caydırıcı güç oluşturan BORA silah sistemi, bu sayede bir manevra kuvvetinin desteklenmesinde standart taktik görevlerin yanı sıra, barışı destekleme harekatından ateşle taarruza kadar oldukça geniş bir kullanım yelpazesinde çok önemli görevler alabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.