Hulusi AKAR: “ABD anlaşmadan cayarsa kendi dünyamızı kurarız”

Hulusi AKAR: “ABD anlaşmadan cayarsa kendi dünyamızı kurarız”

Türkiye’nin güvenliği bakımından bir takım hava savunma sistemleri üzerinde değerlendirmeler yapıldığını ve sonunda bir karar verildiğini belirten Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ” Teknoloji transferi var, Ortak üretim var, ihracat var. Bunlar sonucunda S-400’lerle ilgili anlaşma imzalandı ve bitti. Bunun böyle bilinmesi lazım” dedi. Akar, söz konusu sistemin Haziran’a yetişmeyebileceğini, ancak önümüzdeki aylarda Türkiye’ye geleceğini söyledi.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, katıldığı bir televizyon programında S-400 ve F-35’lere ilişkin soruları cevaplandırdı.

Bakan Akar, “Çevremizde ülkeler var. Onların uçakları füzeleri var. 82 milyonun güvenliği bakımdan birtakım sistemler alıyoruz. Bunların biri de hava savunma sistemi. Türkiye’de ilgili kurum ve kuruluşlar, bakanlıklar birtakım kriterler belirledi. Biz bu kriterlerle çıktık ortaya. Birlikte üretim var, ihracat var. Bunlar sonucunda S-400’lerle ilgili anlaşma imzalandı ve bitti. Bunu Cumhurbaşkanımız da birçok kez tekrarladı.”

Russia begins delivery of S-400 missile systems to China s-400

ABD’nin Türkiye’nin S-400 almasını istemediğine ve bu konuda süre verdiğine yönelik söylemler aktarılan Bakan Akar, böyle bir sürenin söz konusu olmadığını belirtti.
S-400’lerin ne zaman geleceğine yönelik soruya da Bakan Akar, “S-400’ün tedariki ile ilgili yaptığımız anlaşmalar, sözleşmeler çerçevesinde bazı ayrıntılar var. İlgili kurum, kuruluşlarımız bunlarla ilgili görüşmeleri sürdürüyorlar” diye konuştu.
S-400’lerin nerede konuşlanacağına ilişkin soruyu “Çalışılıyor” diyerek yanıtlayan Bakan Akar, “Orada askerlerimiz eğitim görüyor değil mi” denilmesi üzerine, “Oraya gidişler olacak, oradan da gelişler olacak. Bir sistem geliyor, yeni bir sistem, eğitim süreci, uyum süreci var” ifadesini kullandı.

Türk Hava Kuvvetleri’nin F-35’i eğitimde-f-35
ABD’nin, S-400 tedariki nedeniyle Türkiye’ye yönelik yaptırım uygulaması durumunda alınacak tedbirlerin sorulması üzerine Bakan Akar, şunları kaydetti:
“Varsayımlarla ilgili konuşmayalım. Biz şu anda bu faaliyetlerimizi bize verilen sorumlulukları tam olarak yerine getirecek şekilde sürdürüyoruz. Nedir bu? Bizim F-35’lerle ilgili ödememiz gereken para vardı. Bu parayı eksiksiz ödedik. Ayrıca F-35’in üretimi noktasında gereken katkıyı sağlıyoruz. Biz hem uluslararası hukuk hem ikili ilişkiler bakımından bunları gerçekleştiriyoruz. Peki bu sözleşmede taraflardan biri S-400 alırsa anlaşmadan çıkarılır diye bir şey var mı diyoruz, hayır diyorlar. ABD anlaşmadan cayarsa kendi dünyamızı kurarız.

Diğer taraftan Türkiye Cumhuriyeti’ne teslim edilmiş 4 adet F-35 var. Bunlar şu anda ABD’deki üste faaliyetlerini sürdürüyor. 4 pilotumuzun eğitimi devam ediyor, şu ana kadar yüzlerce astsubayımız bakım kursu aldı ve döndü. Şu anda 37 personelimizin eğitimi devam ediyor. Diğer taraftan da F-35’leri konuşlandıracağımız Malatya’da da bize düşen görevleri eksiksiz yapıyoruz. İnşaatlar sürüyor, hangarlar hazırlanıyor. Dolayısıyla normal bir düzen devam ediyor. Bu düzeni takip ediyoruz.”

Türkiye’nin F-35 müşterek savaş uçağı projesinden çıkarılması durumunda Rusya’dan SU-57 almayı düşünüp düşünmediğine yönelik soru üzerine Bakan Akar, “Onların hepsi varsayım. Normal ikili, çoklu ilişkiler çerçevesinde taahhütlerimiz var, anlaşmalar yaptık, protokoller var. Bunlarla alakalı bize düşen ne kadar görev ve sorumluluk varsa bunları eksiksiz yerine getiriyoruz” dedi.

Fotoğraf: Dylan Phelps

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.