Pakistan denizaltılarına “ZARGANA” kalkanı

Pakistan denizaltılarına “ZARGANA” kalkanı

Aselsan mühendislerince geliştirilen ZARGANA Denizaltı Torpido Karşı Tedbir Sistemi Pakistan denizaltılarını koruyacak.

STM (Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Tic. A.Ş.) tarafından modernize edilen Pakistan Donanmasına ait Agosta 90B Sınıfı Denizaltılarda Aselsan ürünü ZARGANA Denizaltı Torpido Karşı Tedbir Sistemi kullanılacak. Pakistan’a gerçekleştirilecek bu teslimatla Endonezya’dan sonra ZARGANA sisteminin ihraç edileceği ikinci ülke olacak.

Modernizasyon faaliyetleri Karaçi’de yerleşik Pakistan Deniz Kuvvetleri’ne ait bir tersanede yapılan projede, ilk denizaltı 2020’de teslim edilecek. Diğer denizaltıların ise 1 yıl ara ile modernize edilmesi planlanıyor.

Pakistan Navy’s submarine to upgrade by STM-agosta90B

Torpidolara karşı ZARGANA kalkanı

ZARGANA, kullanıcı kontrolünde otonom çalışma ve mukavim tekne dışı fırlatıcılar sayesinde, hızlı reaksiyon yeteneğine sahip torpidolara karşı, en üst düzeyde savunma sağlayan bir Denizaltı Torpido Karşı Tedbir Sistemidir.

ZARGANA, denizaltı sistemlerinden toplanan verileri kullanarak torpido tehdit durumuna göre en yüksek başarıma sahip taktiğin seçilmesini ve uygulanmasını sağlıyor. Torpido karşı tedbir taktikleri; denizaltı sakınma manevrası, akustik aldatıcı/karıştırıcıların döküş örüntüsü ve döküş zamanlamalarını içeriyor. ZARGANA, denizaltı sistemleri ile entegre olarak çalışabildiği gibi, torpido sonar yayınlarını tespit eden ASELSAN İntersept Sonar Sistemi ile tek başına (stand-alone) çalışabilme yeteneğine de sahip.

ZARGANA Sistemi’ne hızlı reaksiyon imkânı kazandıran Lançer Sistemi;

  • İhtiyaca göre 24 adede kadar farklı sayıda fırlatıcı hücre
  • Tekli veya salvo atış
  • Yüksek güvenilirlik
  • Atışlarda hava çıkarmayan fırlatıcı özelliklerine sahip

ZARGANA Sistemi’nin en kritik bileşenlerinden olan akustik aldatıcı ve akustik karıştırıcılar ise;

  • İhtiyaca göre farklı tip ve boyut
  • Tüm akustik güdümlü torpidolara karşı etkin savunma
  • Modüler ve “state of the art” tasarım
  • Hedef benzetiminde yüksek sadakat
  • Uzun çalışma süresi özelliklerine sahip

Akustik karıştırıcılar aktif/pasif/kombine modda çalışabilen klasik ve modern akustik güdümlü torpidoların çalışma frekanslarını kapsayacak şekilde geniş bantlı yüksek seviyeli gürültü üretirler. Akustik aldatıcılar ise platformun akustik ve dinamik karakteristiklerini taklit ederek torpidoyu yanıltırlar.

ZARGANA Sistemi, kullanıcı ihtiyaçlarına kolayca adapte olabilecek esnek tasarımı ve modüler yapısı sayesinde farklı denizaltı platformlarına entegre edilebiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.