Ege’de “Kiowa Warrior” dönemi başlıyor

Ege’de “Kiowa Warrior” dönemi başlıyor

Yunanistan, ABD ordusunun ihtiyaç fazlası olarak envanterinden çıkardığı CH-47D Chinook ve OH-58D Kiowa silahlı keşif/gözetleme helikopterlerini hizmete almaya başladı.

1. Ordu Havacılık Tugayı karargahında 18 Haziran 2019 Salı günü 10 CH-47D “Chinook” ve 70 (36 tam donanımlı, 24 eğitim ve 10 yedek parça) ΟΗ-58D “Kiowa Warrior” silahlı keşif/gözetleme helikopterinin hizmete girmesi sebebiyle tören düzenlendi.

Törene katılan Yunan Milli Savunma Bakanı Evangelos Apostolakis yaptığı açıklamada, “Yunanistan ile ABD arasında imzalanan devletlerarası anlaşma  çerçevesinde teslim alınan helikopterler Yunan Ordusunun keşif/gözetleme ve ulaştırma kapasitesini arttıracak” dedi.

Bakan Apostolakis, “Kiowa helikopterlerinin modern sistemleri sayesinde, Ordumuz Doğu ve Güneydoğu Ege adalarında, gece gündüz etkin bir şekilde görev yapacak. Helikopterler, Ege adalarının savunmasını güçlendirecek ve onları herhangi bir saldırıya karşı bir kalkan olarak kullanacağız” açıklamasında bulundu.

Ege Denizindeki Yunan Adalarına konuşlandırılacak helikopterler AGM-114K Hellfire, Hydra-70 tipi 70mm güdümsüz roket ve 50 kalibrelik makineli tüfekle silahlandırılacak.

Görev sırası Yunanistan’da

Bell-Textron firması tarafından 1960’larda tasarlanan Bell 206 JetRanger helikopteri üzerinden geliştirilen OH-58A Kiowa’nın zaman içinde B, C ve D modelleri de üretildi. ABD ordusunda AH-64 Apache taarruz helikopterleri ile yakın destek, önleme ve keşif görevlerini yürüten OH-58D’ler havadan havaya, havadan karaya roketler, değişik kalibrelerde makineli tüfek taşıyabiliyor.

Yunanistan Ege'de 'Kiowa' ile elini güçlendirecek-OH-58D-Kiowa

Amerikan Kara Kuvvetleri’nin bir çok operasyonda kullandığı helikopter, mastı üzerine monte edilen FLIR, lazer mesafe ölçücü ve hedef kilitleyici sistemi ile saldırı helikopterlerinin yakın destekçisi olmuştu.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.